Host do domu6. března  2013 v 14:32  

Novinářka Lenka Klicperová: „Co je hazard a co už ne, to vnímá každý jinak“

Lenka Klicperová - Foto: Jan Sklenář

Lenka KlicperováFoto: Jan Sklenář

Naším dnešním (6. března) hostem byla Lenka Klicperová, šéfredaktorka časopisu Lidé a Země.

Je reportérkou v "první linii". Učitelka dějepisu Lenka Klicperová nevydržela u své původní profese příliš dlouho a zcela se oddala touze po cestování a dálných krajinách. Začínala jako redaktorka MF Dnes a v současné době působí již devět let na pozici šéfredaktorky časopisu Lidé a Země. Právě z produkce o. s. Hemisféra, které L. Klicperová spolu zakládala, vznikl i mezinárodně oceňovaný dokument Slzy Konga, ve kterém je divákovy předkládáno utrpení žen třetího světa, a to v té nejsyrovější podobě. 

Správný okamžik je otázkou života a smrti 

Reportáže L. Klicperové obsáhly opravdu značnou část pro nás odlehlého světa. S objektivem fotoaparátu navštívila např. Angolu, Namíbii, Nigerii, Tanzanii, Etiopii, Mali, Kongo, ale také Irák nebo Afghánistán. Její fotografie jsme v nedávné době mohli vidět např. na výstavě o Nigeru: „Já nejsem příznivcem žádného velkého teoretizování, takže jsem si fotografování potřebovala vyzkoušet v praxi. To nejdůležitější ve fotografii je podle mě najít ten správný okamžik a umět vystihnout ideální kompozici.“ Ovšem získat zkušenosti v krizových oblastech si často může vyžádat daň nejvyšší. Jak se tedy na prostředí, ve kterém jde často o život, kvalitně připravit? „Částečně je to o citu. Vědět, kdy může odkrytý fotoaparát způsobit velké komplikace a druhou nezbytnou složkou je mít dobré informace o místní situaci.“ 

Slzy Konga 

Lenka Klicperová / Králové gerewolu z Nigeru - Foto: Novoměstská radnice

Lenka Klicperová / Králové gerewolu z NigeruFoto: Novoměstská radnice

Kongo patří k těm méně stabilním zemím, které na africkém kontinentě nalezneme. L. Klicperové se podařilo do země dorazit právě ve chvíli, kdy docházelo k evakuaci mezinárodních pozorovatelů.
I přes hrozící rizika se ovšem rozhodla pokračovat ve sběru materiálu pro již zmíněný, a dlouho odkládaný dokument, Slzy Konga: „Nevím zda se moje počínání dá označit přímo slovem hazard. Každý má hranici toho, co ještě považuje za bezpečné, různě nastavenou. My to tedy riskli a vznikl z toho, podle mého názoru, hodně zajímavý materiál.“ 

Dobrodružná nátura, cestovatelka nebo novinářka? 

Kam se L. Klicperová sama řadí? Je cestovatelka nebo novinářka? „Cestovatel je pro mě někdo, kdo cestuje po vybrané zemi a zjišťuje o ní co nejvíce možných informací. S tím se nemohu úplně ztotožnit.“ Nejvhodnější označení pro L. Klicperovou by tedy prý bylo novinářka. Vypravuje se vždy za konkrétním tématem a netouží po tom cestovat od východu k západu za místním folklorem. Nejdelší její výprava trvala jeden měsíc, přípravné fáze ale dovedou prý zabrat i rok: „Nejde dorazit na místo a teprve pak se rozhodovat, co udělám. Musím vědět komu mám zavolat a kam se vydat.“ Díky důkladným přípravám se novinářce podařilo dokonce hovořit s jednou z manželek nechvalně známého generála Josepha Konyho, i s jeho osobním strážcem. Unikátní materiál je také zachycen v reportáži "Zabij, nebo budeš zabit! Příběhy dětských vojáků," který se odehrává v Ugandě a nalezneme jej na portálu Lidé a Země. 

Více v přiloženém audio záznamu na začátku článku... 

Autor:  Jan Sklenář
Pořad: Dopoledne s Dvojkou (archiv)  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:05  |  Délka pořadu: 120 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas