Pamatujte si: špunt je od vany, korek od vína. Flaška je od piva a láhev od vína

14. listopad 2014

Říká se, že nejlepší víno je to, které člověku nejvíc chutná. Občas se vyplatí vydat se za tím pravým do různých konců světa. Když totiž zemi, kterou navštívíte, ochutnáte, získáte k ní jiný vztah.

Polosuché, polosladké, suché a sladké. To jsou kategorie, podle kterých se vína rozlišují. „Záleží na kvasném procesu. I ze sladkých hroznů může být suché víno,“ říká Jakub Král.

Pokud chcete ve společnosti platit za znalce, záleží i na terminologii, kterou použijete. "Špunt je od vany, korek od vína. Flaška je od piva a láhev od vína."

Jak správně šavlí odseknout hrdlo lahve? Klikněte na video a podívejte se na sabráž zpomaleně!

Hurá do sámošky!

Podle sommeliéra se dobré víno dá koupit i v supermarketu. „Řetězce mají dnes své sommeliéry. Na dobrý nákup ale neexistuje příručka. Je to pokus - omyl.“

Plastové uzávěry by měly být varováním. „Spíš se užívají u mladých vín, určených k rychlé konzumaci. Menším zlem jsou šroubovací uzávěry.“

Za vínem kolem světa

V Maďarsku je asi nejslavnější tokajské. Na Slovensku kolem Pezinku se zase dělají aromatická bílá vína. „Jsou dobrá, ale nejsou tady moc k dostání. Rozhodně doporučuju.“

Podle Jakuba Krále se za vínem vyplatí zajet do Rakouska. „Mám nejradši podunajské oblasti, ale nejvíc Wachau. Dunaj to tam temperuje a je tam unikátní složení půdy.“ Vínem to tam žije a kvete i vinařská turistika. „Pořádají se tam akce, na kterých vinaři nabízejí vína ve svém šenku. Plus pohoštění, jako škvarky a různé pomazánky, na které jsou mistři.“

Jakub Král

I v Německu se dá ochutnat ledacos. Korunní princeznou je tam ryzlink. „Pěstuje se na Rýnu a její sestrou je řeka Mosel. Víno má výraznou aromatiku a to mám rád. Podél řek jsou cyklostezky. Dobře se tam jezdí a dobře pije.“

Francie je považovaná za kolébku evropských vín. „Je to země s nejdelší vinařskou tradici. Vyrábějí se tam rozličné druhy vína.“ Za zmínku stojí oblast Champagne, kde se vyrábí ze směsí vín pravé šampaňské. „Za šampaňské se smí označovat pouze šumivé víno z této oblasti.“

Sommeliér nepije. Ochutnává

Sommeliér vína ochutnává, ale taky je hned vyplivne. Musí. „Vzorků vypijeme při soutěžích až 80. Kdybychom je pili, nedožili bychom se třetiny akce.“ Svatomartinské tradici Jakub Král tleská. „Je to oslava prvního vína. Líbí se mi k tomu i ty husy, které mám rád.“

Chtěl se Jakub Král stát sommeliérem? Co se učí v kurzech na Vinařské akademii Valtice? Více uslyšíte v iRadiu.

autoři: Daniela Brůhová , eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.