Petra Procházková: Turecká mafie si od uprchlíků bere přes 1000 euro. Mají větší zisky než z drog

26. listopad 2015

Petra Procházková byla zpravodajkou v Afghánistánu, je specialistkou na oblast bývalého Sovětského svazu. Právě se vrátila z cest po Turecku a řeckých ostrovech, kam míří masa uprchlíků. Předpovídá Evropě vznik novodobých ghett.

„Bavila jsem se s mnoha uprchlíky. Mám ambici je sledovat několik let. Teď se mi ozvaly dvě psycholožky z Íránu. Odjely s 13letým dítětem, muže nechaly doma. Už jsou v Rakousku, tak doufám, že za nimi pojedu,“ svěřuje se Petra Procházková.

Odmítá, že by migrace byla organizovaná invaze. „Jsem přesvědčená, že sem lidé nepřichází s cílem změnit Evropu, ale dostat se do bezpečí. Přicházejí za tím, co znají z televize. Mají pocit, že si svůj těžký život nezavinili. A jak je možné, že jiní mají bazény, supermarkety? Pak to začnou zabalovat do náboženských tezí, ale je to spíš válka o materiální statky.“

Mafie si účtuje přes 1000 euro

Přichází sem elita? „Já bych řekla, že střední vrstva. Chudí se na cestu nevydají, protože ji finančně nezvládnou. Jejich motiv není nás nějak kulturně znásilnit, ale přesto se Evropa s jejich příchodem dost podstatně změní.“

„Turecká mafie si od uprchlíků bere vždy přes 1000 euro. Zisky jsou větší než zisky drogových mafií. Mám obavy, že i když bude uzavřena balkánská cesta, tak bude nalezena jiná.“

Se synem slavíme české Vánoce

Petra Procházková má manžela z Afghánistánu a syna ve školním věku. „Například v Afghánistánu je vysoký stupeň negramotnosti a lidé jsou náchylní věřit předkládaným pravdám. Nemají svého hlavního duchovního, se kterým bychom se dokázali domluvit.“

Petra Procházková a Jolana Voldánová

A jak slaví doma Vánoce? „Tradičně česky. Máme stromeček a afghánská část rodiny ho ráda zdobí. Jíme kapra. Dáváme si dárky. Slavíme po česku. Oni to neberou jako křesťanské Vánoce.“

Vracet se domů budou jen jednotlivci

„Když jsem se z Turecka vracela, říkala jsem si, jak o tom budu psát. A došla takovému smíření. Klid v té oblasti, odkud utíkají, nastane za mnoho let. Vracet se budou jen jednotlivci. Děti uprchlíků tu vyrostou, najdou si partnery a těžko se budou chtít vrátit.“

Říkali jí prý: „My víme, že v Německu je nás už moc. Nemůžeš nám poradit, kam jinam?“ Podle Procházkové chápou, že je tu příliš nechceme. Předpovídá proto vznik ghett. „Oni i ve svých domovských zemích žijí v takových klanech. Jsou schopni a ochotni se změnit, ale trvá to léta.“

Jak se snaží vracet zrak afghánským dětem? Jak dopadl projekt dětského domova v Grozném? Jak přežít v krizových situacích? Jak vnímá sestřelení ruského letadla? Více uslyšíte v iRadiu.

autor: zk
Spustit audio