Host do domu12. června  2018 v 11:05  

„Przním jen mrtvé umělce. Aby si nemohli stěžovat.“ S Petrem Bruknerem o jeho originálních obrazech

„Je pravda, že při těch kolážích zničim spoustu materiálu a rozřežu různý knížky,“ připouští Petr Brukner. Ale že by to mohl dělat na počítači, odmítá. „Já tohle to neovládám a nemám to rád. Jiří Kolářové taky neměli počítač“ - Foto: Adam Kebrt

„Je pravda, že při těch kolážích zničim spoustu materiálu a rozřežu různý knížky,“ připouští Petr Brukner. Ale že by to mohl dělat na počítači, odmítá. „Já tohle to neovládám a nemám to rád. Jiří Kolářové taky neměli počítač“Foto: Adam Kebrt

Známý člen Divadla Járy Cimrmana platí v souboru za „holku pro všechno“. Takže nepřekvapí, že v Plzni má aktuálně výstavu koláží Blízká setkání třetího druhu aneb Prznění klasiků. Ve fotogalerii najdete obrazy, o kterých se mluví.

„Já neumim malovat. Ale strašně mám rád výtvarný umění. A tak jsem si řekl: Proč já bych nemohl používat ty, co malovat umějí? A tak to dělám z nich. Lepím, stříhám a kolážuju je,“ vysvětluje svoji tvůrčí metodu Petr Brukner. 

„Jsou to klasický obrazy, kam já přidávám osoby, objekty, předměty, který by se v životě spolu nesetkaly. A musí v tom bejt vždycky nějakej humor, fór.“ Taky proto tomu říká fóráže. „Przním jen mrtvé umělce. Aby si nemohli stěžovat,“ směje se. 

Proč přešel na digitální foťák? Co vytváří z počítačů? S jakými režiséry by ještě rád točil? A jaká je 50. sezóna Cimrmanů? Poslechněte si ze záznamu.

Vladimír Kroc a Petr Brukner - Foto: Adam Kebrt

Autor:  Vladimír Kroc  (vlk), Rostislav Taud
Pořad: Host do domu  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Nejčtenější

Erich Maria Remarque: Nebe nezná vyvolených (1/10)

Milostný příběh mladé dívky, trpící tuberkulózou, a světem protřelého závodníka. Čte Igor Bareš. Poslouchejte...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas