Řekl jsem si: Stáhni se, chapče. Ve StarDance už tancovat nebudu, říká Jan Onder

13. únor 2018

Všichni ho znají ze soutěže StarDance, ve které byl jednou z profesionálních tanečních hvězd. Dvakrát vyhrál, přesto se rozhodl stáhnout se do pozadí. Je přesvědčený, že udělal dobře a jiný druh spolupráce na soutěži ho prý moc baví.

Bude letos na podzim nová řada StarDance? „Nesmí se o tom úplně oficiálně a dramaticky mluvit, ale bude,“ prozrazuje tanečník a choreograf Jan Onder. Tančit ho ale už neuvidíte. „Nabídli mi roli odborného poradce a já řekl ano.“ Co k tomu dvojnásobného vítěze vedlo?

„Zaprvé by to člověk už nemusel obhájit, zadruhé by se to lidem už nemuselo líbit. Měl jsem pocit, že některým lidem už vadím. Tak jsem si řekl: Stáhni se, chlapče, a věnuj se choreografii. Pomáhej těm lidem a říkej jim svoje zkušenosti. Dělám to a moc mě to baví. Ve StarDance už tancovat nebudu.“

Je to udělané na efekt

Kromě hvězd učí v televizi tančit i děti. Je to prý lehčí. „S dětmi pracujete od začátku a máte na to spoustu času. Kdežto star to musíte naučit za měsíc nebo dva. A to je náročné. Musí to být hlavně udělané tak, aby to dobře vypadalo. Jde o efekt.“ Efektně tančit naučí rychle a snadno i vás. Podívejte se na video s jednoduchým tipem.

„Tancování je dobrá průprava. Je to komplexní zátěž a děti to potřebují. Před pár lety to bylo horší, ale už se to trochu posunulo. Zásada je, že děti musí sportovat. Ono to není jen o pohybu, ale rozvíjí to i mysl a morální vlastnosti.“

Na jiných akcích ale vystupovat bude

Jan Onder

Jan Onder si teď našel novou taneční partnerku Lucii Sloukovou. „Partner tancem zamíchá. Já se najednou vnímám jinak jako tanečník. Ona je velmi dobrá a posouvá mě. Mám pocit, že jsem nikdy tak dobře netančil.“

Připomíná ale, že tanečník na parketu nikdy nevydrží tak dlouho jako třeba Jaromír Jágr v NHL. „Víte, ono vzít si na sebe v 45 letech košilku s velkým výstřihem a mít věkově stejnou partnerku, která si na sebe vezme šatičky… To už nevypadá příliš pěkně a vkusně. Tanec je o estetice.“

Ypsilonka za odměnu

Zajímavou zkušeností je pro něj spolupráce se souborem Ypsilonky. „Všichni tam mají hudební vzdělání a jsou to výborní herci. Pracovat s nimi je za odměnu. Choreografie třeba v představení o Fredovi Astairovi jsou docela těžký a zvládli to rychle,“ chválí své herecké kolegy.

autoři: vlk , eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.