Restaurátor Martin Dvořák přiznává, že ve své práci nesmí udělat ani malou chybu

29. květen 2013

Středečním hostem Dvojky a Martiny Kociánové (29. května) byl restaurátor tělem i duší Martin Dvořák.

Splněné sny
Jeho práce je velké dobrodružství, kterým si splnil svůj dětský sen. „Když jsem byl malý, tak se mi často opakoval sen, že se probudím ve středověku nebo ve starém Egyptě a s věkem se mi to vlastně splnilo. Když se člověk dotýká 5 tisíc let starých předmětů, které nikdo neměl od té doby v ruce, tak se mi tento sen promění ve skutečnost. Důležité si je uvědomit, že tito lidé žili vlastně hodně podobně jako my, mění se jen kulisy.“

Logo

Rozdílné přístupy k památkám
Martin Dvořák původně vystudoval čistě technický obor týkající se výroby polymerů. Na škole si ale přibral obor restaurátorství a tak se pomalu začal rýsovat jeho další život. Od roku 1999 je hlavním restaurátorem Českého egyptologického ústavu. „Tato práce je opravdu velkým dobrodružstvím. A čím má člověk víc informací, znalostí, tak může kvalitněji navrhnout správný restaurátorský postup. Velmi důležitá, řekl bych dokonce bezpodmínečná, je pieta k autorovi díla. My jsme jen těmi, kteří mají jeho dílo zakonzervovat tak, aby nepostupovala jeho degradace. Je potřeba posuzovat každou památku individuálně. Jsou tady dva způsoby přístupu k památkám, jedna znamená ji obnovit do původního stavu, druhá pak prosazuje např. nedoplňovat za každou cenu chybějící prsty soch.“

Egyptská mumie v Louveru

Adrenalinová práce
Velkou láskou Martina Dvořáka je Egypt. „Když jsem tam přijel poprvé, měl jsem pocit, že tam musím do dvou dnů zemřít. Tuto zemi musíte vnímat všemi svými smysly a je velmi odlišná od zemí evropských. Pokud tam chcete žít, tak si ji musíte zamilovat. Po zhruba 15 letech, kdy tam jezdím, se mi dostala pod kůži, a když tam dlouho nejsem, tak se tam vždy snažím rychle vrátit.“
Práce restaurátora je pro něj adrenalin. „My to neděláme pro peníze, je to otázka hlavně seberealizace a odměnou je právě ten neuvěřitelný pocit zázraku. To je ten adrenalin, který já tak nemusím kompenzovat např. rychlou jízdou v autě. Po tomto pocitu pak následuje otázka, jak to ošetřit, aby to dále nedegradovalo. A následuje odpovědnost. V tomto povolání nesmíte udělat chybu.“

Více se dozvíte v rozhovoru s Martinou Kociánovou. (Audio najdete v tomto článku.)

autor: lup
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.