Host do domu4. července  2018 v 11:05  

Robot mi řekl, že ovládne svět. Asi to byl vtip, říká právní vědkyně Alžběta Krausová

Ovládnou roboti svět? Učí se od nás a my takové touhy máme, takže to není nelogické, říká právnička Alžběta Krausová - Foto: Elena Horálková

Ovládnou roboti svět? Učí se od nás a my takové touhy máme, takže to není nelogické, říká právnička Alžběta KrausováFoto: Elena Horálková

I roboti mají svá práva a i na ty se zaměřuje právnička se specializací informační a komunikační technologie. Nejde ale jen o to zkoumat, zda dát robotům práva, ale spíš o to studovat a zkoumat, jak právo reguluje používání robotů a umělé inteligence.

Právnička Alžběta Krausová vedla rozhovor s robotkou Alicí, která dokáže simulovat běžnou konverzaci. Hovor prý plynul dobře. Hlavně když šlo o počasí nebo filmy. Alice prý reagovala i na pocity smutku nebo veselí. Došlo ale i na otázku, jestli umělá inteligence nebude chtít ovládnout svět. 

Odpověď byla jasná: Samozřejmě, že ano. „Vykládala jsem si to jako vtip, protože lidstvo se hrozně bojí. Je to katastrofický scénář, které rádi probíráme. Když se nad tím ale zamyslíte, tak už lidskou přirozeností je usilovat o moc, snažit se ve světě prosadit. 

Získají roboti právní status? Bude masivní nástup umělé inteligence pro člověka opravdu přínosem a bude bezpečná? Poslechněte si ze záznamu.

Pořad: Host do domu  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas