Rostlin s antibiotickými účinky je 6000. Jejich síla může být naše, říká Jiří Kuchař

26. leden 2015

Resistencí na antibiotika se zabývají týmy vědců. Jiří Kuchař s Josefem Jonášem nabízí alternativní řešení v knize Svět přírodních antibiotik.

Podle publicisty Jiřího Kuchaře se lék ne naše neduhy skrývá na obyčejných loukách. „Jsou rostliny, které nejsou napadené žádnými plísněmi a dalšími nemocemi. Jejich síla může přejít do nás.“

Jeho kniha Svět přírodních antibiotik, kterou napsal v tandemu s Josefem Jonášem, není proti syntetickým antibiotikům. „Chtěli jsme jen říct: Tohle se vám stane, když je budete užívat. Princip knihy je ukázat, jak se účinně bránit, abychom je nepotřebovali.“

V čem se podobáme?

Podle Jiřího Kuchaře se rostliny nemocem brání podobně jako my. Rostlin s antibiotickým účinkem je přes 6000. Výběr pro knihu se omezil na ty naše nejsilnější a ty, které se k nám dovážejí.

„Vycházeli jsme hlavně z vlastních zkušeností. Mistrovská bylina na záněty je celík zlatobýl a nedám dopustit na Jančův ledvinový čaj,“ doporučuje Kuchař.

Jak jednoduše na porodontózu? Klikněte na video!

Co rostliny dokážou

Zásadní rozdíl mezi přírodními a syntetickými antibiotiky je ten, že tabletky z lékárny ničí všechny bakterie. Bez ohledu na to, jestli škodí, nebo pomáhají. „Ta zničená mikroflóra v tlustém střevě je smutná zvlášť u malých dětí.“

Čtěte také

Rostliny fungují nejen chemicky, ale působí v nich i další neviditelné síly. Bylo dokázáno, že rostliny nás pozorují a dokážou reagovat i na naše myšlenky. „Tady jsou další dimenze, na které syntetická antibiotika nemají nárok.“


Incká antibiotika
Jihoamerickému stromu Lapacho říkali Inkové „strom života“, protože se prý dožíval 700 let. Na rány dávali plesnivou kůru. Na peruánských tržnicích můžete vidět také Chanka piedra, nenápadnou bylinu známou jako rozbíječ ledvinového kamene.

Zázrak z Řecka

Autoři knihy Svět přírodních antibiotik chtěli ukázat svět rostlin v maximální pestrosti. „Jedinečností téhle knihy je upozornění na cist šedavý, který roste kolem posvátné hory Athos. Z čaje voní byliny a je na všechno. U nás ale neroste.“

Jak se má člověk dívat na přírodní antibiotika? Jiří Kuchař má v plánu pořídit si malý skleník, kde vysadí měsíček, lichořeřišnici a další byliny. „A budu pozorovat, jestli mi zařídí absenci mšic. Co budu maximálně používat, bude výluh z kopřiv. Na podzim se můžeme sejít a já poreferuju.“

Jak stará je historie přírodních antibiotik? Co funguje na boreliózu? Jaký vliv má černucha setá na aktivitu spermií? Co je medicína faraonů? Více uslyšíte v iRadiu.

autoři: eh , Martina Kociánová
Spustit audio