Socioložka: Politika se dělá na fotbale a v hospodě. Proto v ní chybí ženy

3. srpen 2016

Bez uzardění se označuje za feministku. Její motto zní: „Rovnost nastane, až bude ve vedoucích pozicích tolik neschopných žen, jako je tam neschopných mužů.“ Seznamte se: Marcela Linková.

„Ženy by měly mít možnost dělat ve veřejném prostoru a politice stejné chyby jako muži. Teď to tak není,“ říká socioložka a feministka Marcela Linková. Nesouhlasí, že by se ženy do politiky nehrnuly. Hodně jich je třeba na komunální úrovni. „Ženám zjevě záleží na tom, v jaké společnosti žijí.“

Ženy vs. politika a média

Proč nejsou i ve vyšších patrech politiky? „Tam už jde o boj o moc,“ vysvětluje. „Navíc ženy jsou méně zasíťované. Ony nejdou hrát fotbal, nejsou pozvané na golf, do hospody. O věci si musí explicitně říkat, kdežto u mužů probíhá vyjednávání v zákulisí, díky neformálním sítím.“

Svou roli sehrávají i média: v záplavě různých diskusních pořadů nezakopnete o ženu. Mluví v nich jen muži. „A o otázkách, které se žen bytostně týkají! To je něco, co nechápu,“ zlobí se Linková. Bohužel nerovnost začíná už ve vstupu ženy na pracovní trh. Spousta výzkumů to ukazuje.

Ženy vs. práce a mateřská

„Když budete mít úplně stejný životopis nebo projekt, ale jednou je nadepsaný ženským jménem a podruhé mužským, tak ten s mužským bude vždy hodnocen lépe. A budou to dělat ženy i muži. Ty stereotypy si neseme v sobě všichni.“ A co teprve rodičovská dovolená.

„Kdyby se u nás jako v jiných zemích pro muže ustavila povinnost čerpat část rodičovské dovolené, přestalo by se jí říkat dovolená. Navíc výzkumy ukazují, že když otcové čerpají mateřskou podílí se na péči o dítě, rodiny se méně rozvádějí a otcové mají mnohem bližší vztah se svými dětmi.“

autoři: eh , Stáňa Lekešová
Spustit audio