Stane se Bohumil Klepl velvyslancem v Arménii?

23. prosinec 2016

Narozen v Moskvě. Maminka gruzínka, otec čech. Alkoholismus vyléčen. A problémy je zvyklý zamést. Nebo spíš vysát.

I když na to prý naši politici neslyší, Bohumil Klepl nevidí důvod, proč by nemohl být v Arménii velvyslancem. „Arménský prezident a všichni tamní potentáti by si přáli, abych tam na důchod velvyslancem byl,“ prozrazuje.

„Když Ivanka Trumpová bude velvyslankyní v Praze, proč by Bohouš Klepl nemohl být velvyslancem v Jerevanu?“ V Arménii prý nikdy moc nebyl, ale před časem prý slíbil svým (už dospělým) dětem, kde mají kořeny. „Ujal se nás arménský kněz. Byli jsme nadšeni, co se týká přírody, krajiny, lidí i náboženství. Je to země podobná Izraeli.“

Inspirace z léčby alkoholismu

Rozhodně nehledá zadní vrátka, protože by jako herec už nebyl spokojený. „Mám plný sál. Zrovna včera jsem hrál Vysavač. Sedělo tam 640 lidí a ti všichni šli na Bohouše Klepla. Těší mě to.“ Autor hry Patrik Hartl se při psaní inspiroval zprávou od Kleplova psychologa z doby, kdy se léčil z alkoholismu.

„Já se za to nestydím. Je to nemoc jako každá druhá,“ glosuje to herec s nadhledem. „Jsem tam sám za sebe a dávám tam sám sebe.“ Inscenace je ale o člověku, který se na sklonku života nešťastně zamiluje do mladé dívky. „A aby se vyklidnil, tak každý den vysává.“

Jemně vyšinuté povolání

Herec tvrdí, že luxování ho taky uklidňuje a je to jedna z jeho každodenních oblíbených činností. A není prý sám. Po představení za ním prý chodí mužští diváci a říkají mu: Pane Kleple, my jsme na tom stejně!

V současnosti hraje 30 představení do měsíce. „U každého herce je to nahoru i dolů. A mně se teď podařilo, že jsem nahoře. Ale herecké povolání není úplně zdravé. Psychika se vám ničí a podobně jsou na tom učitelé. Jsou jemně vyšinutí. Jako my. Jde o to nepřestoupit na tu druhou stranu.“

autoři: eh , Dalibor Gondík
Spustit audio