S každým vysíláním vám přibývají nepřátelé, stěžuje si Václav Moravec

14. červenec 2011

Známý novinář, televizní a rozhlasový moderátor Václav Moravec byl hostem své bývalé studentky Evy Kvasničkové.

Každou neděli uvádí debatní pořad Otázky Václava Moravce. Během vysílání se snaží pořad neustále obměňovat a vnášet do něj nové prvky. Vysílal už třeba i z Afghánistánu nebo z terasy hotelu v Karlových Varech, používá interaktivní prvky a všemi silami se snaží odlišit od podobných televizních debat.

Zapojení e-mailů a sociálních sítí

„Jednou z velkých předností je, že k rozhovorům jsou zváni nejen politici, ale i experti z různých oborů. V blízké době to bude například geolog Václav Cílek,“ svěřuje se Moravec. Průkopnické bylo taky přímé zapojení diváků do vysílání prostřednictvím e-mailů a sociálních sítí. Má to úspěch, jak dokládají ohlasy diváků.

Ty mají pro Moravce klíčový význam: „Kdybych za sebou neměl diváky, tak už bych dávno v televizi nebyl. Protože, jak říkám, s každým vysíláním vám přibývají nepřátelé, kteří používají různé účelové argumenty a označují vás jednou za levičáka, podruhé za pravičáka. Nebýt spokojených diváků, nevím, co bych dělal.“

Stát se vlastní karikaturou

Sám by byl prý nerad, kdyby začal pořad brzdit nebo se stal vlastní karikaturou. „Přál bych si rozpoznat ten okamžik, kdy se stanu přítěží.“ I proto dává na rady úzkého okruhu lidí. Popularitu Otázek považuje za malý zázrak. „Když se podíváte na historii politických diskusí v naší zemi, tak se docela často obsahově měnily a diváci jim spíše ubývali.“

V rozhovoru vzpomíná taky na své šestileté působení v BBC. „Tato stanice je na tom v posledních letech jako ČT. Politici v Evropě tlačí na to, že se nebudou zvyšovat poplatky, že veřejnoprávní média by měla být efektivnější atd. Ale podívejte se na aktuální případ ve Velké Británii, kdy kvůli skandálu zavřeli nedělník News of the World. Situace jasně ukazuje, že média veřejné služby jsou stabilním prvkem ve společnosti a demokracii.“

Více si poslechněte v audiozáznamu rozhovoru s Evou Kvasničkovou.

autor: eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.