Host do domu15. ledna  2015 v 11:04  

Vítej, kulíšku! Sdružení Nedoklubko vydalo terapeutickou knížku pohádek pro rodiče dětí v inkubátorech

Nedoklubko pomáhá rodičům předčasně narozených dětí - Foto: Vera Kratochvil, Public Domain Pictures

Nedoklubko pomáhá rodičům předčasně narozených dětíFoto: Vera Kratochvil, Public Domain Pictures

Lékaři říkají, že je dobré, aby rodiče na děti v inkubátorech mluvili. Teď jim můžou i číst, říká Lucie Žáčková ze sdružení Nedoklubko.

Dnes je Elince pět let. Narodila se o 15 týdnů dřív. Po narození ji čekal inkubátor. Monitory, sonda v žaludku, dýchací přístroj. Ne zrovna veselý pohled. 

„Ale od ostatních víte, že to musíte dát, že vám nic jiného nezbývá. Bez vás by to miminko nezvládlo,“ říká matka Elinky Lucie Žáčková. Ředitelkou sdružení Nedoklubko se stala po pár letech spolupráce. Nedoklubko sdružuje všechny rodiče, kteří si podobnou zkušeností prošli. 

Mimochodem, k předčasně narozeným dětem patřil například Winston Churchill. Anebo fyzik Issac Newton. 

Cílem sdružení Nedoklubko je podpořit rodiče po předčasném porodu. Maminky dostávají od dobrovolnic třeba miniaturní bačkůrky nebo kulíšky. Nejstarší projekt sdružení vznikl před 5 lety.

Terapeutické pohádky pro děti i rodiče 

Sdružení nedávno vydalo knížku Vítej kulíšku! „Na svět nepřišla tak rychle jako naše děti. Vydali jsme ji asi po roce od nápadu.“ 

Podle lékařů by rodiče na děti v inkubátorech měli mluvit. Čtení pohádek jim to usnadní. V knížce navíc rodiče kromě pohádek najdou i zajímavé příběhy a vzkazy od jiných rodičů. 

Lucie Žáčková a Jolana Voldánová - Foto: Adam Kebrt

Lucie Žáčková a Jolana VoldánováFoto: Adam Kebrt

Nejlepší je klokánkovat 

V některých centrech v zahraničí může s nedonošeným miminkem žít celá rodina. Lucie Žáčková se s tím sekala na mezinárodní konferenci. K tomu také jejich snaha směřuje. 

U nás mohou být maminky s dítětem od rána do večera. Pokud je miminko extrémně nedonošené pomůže klokánkování. Miminko se položí na nahý hrudník maminky a to pak slyší tep srdce, na který bylo zvyklé z bříška. 

Jaké má Nedoklubko další projekty? Jak můžete přispět na dotisk knížky Vítej kulíšku? Proč jsou miminka do dlaně větší bojovníci? Více uslyšíte v iRadiu. 

Pořad: Host do domu  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas