„Základní věda by měla být zábavná a nezodpovědná,“ říká vědec a spisovatel Josef Pánek. Jako „nezodpovědný vypravěč“ má Magnesii Literu

10. květen 2018

Někteří přirovnávají jeho spisovatelský styl k Bohumilu Hrabalovi, jiní říkají, že je to český Kerouac. V každém případě je Josef Pánek svébytným autorem i vědcem, který se zabývá bioinformatikou a výpočetní molekulární genetikou.

Odmítá se považovat za spisovatele, i když za svoji, v pořadí druhou prózu Láska v době globálních klimatických změn, získal cenu Magnesia Litera. „V literatuře platí: co názor, to pravda. Ať si o tom každý myslí, co chce, a čím je to provokativnější, tím je to lepší. Ta kniha není pro každého, a když se to někomu nelíbí, tak mě to mrzí, ale řeknu si: ok.“

Je i úspěšným vědcem? „Myslím, že nejsem a ani nechci být. Chci dělat zajímavé věci, které nejsou konformní. Základní věda by měla být zábavná a nezodpovědná. Měla by objevovat nesmysly, zatímco ta aplikovaná by měla produkovat vynálezy. Vezměte si žárovku! K jejímu vynálezu byly potřeba stovky objevů základní vědy. Bez nich by to nešlo.“

Kdy a proč začal psát? Jaké zážitky si přivezl z univerzit v Norsku a australském Brisbane? Jaké má koníčky? Poslechněte si ze záznamu.
kniha Josef Pánek
autoři: eh , Martina Kociánová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.