Recepty Jiřího Kuchaře a Josefa Jonáše na výrobu přírodních léčiv

Jiří Kuchař a Martina Kociánová - Foto: Adam Kebrt

Jiří Kuchař a Martina KociánováFoto: Adam Kebrt

Martina Kociánová si do pořadu Kupředu do minulosti pozvala MUDr. Josefa Jonáše a Ing. Jiřího Kuchaře. Mluvili o síle přírodních antibiotik. Pro naše posluchače tu máme doplnění v podobě několika receptů.

Josef Jonáš zmínil, že hlavní problém syntetického antibiotika je ten, že jde o látku, která je pro organismus zcela cizí. To znamená, že se s ní organismus musí vyrovnávat a mnohdy se nevyrovná. Což má různé následky.  

Zkuste si tedy vyrobit vlastní přírodní léčiva. 

Čtěte také: Rozhovor s hosty si můžete přečíst nebo poslechnout zde. Josef Jonáš: Máme zakořeněný strach z infekcí, proto jsme uvěřili v zázračnou moc antibiotik

levandule (květ) - Foto: Fotobanka stock.xchng

levandule (květ)Foto: Fotobanka stock.xchng

Olejový extrakt z levandule se připraví z usušených květů, kterými se zaplní láhev, zalije se olivovým olejem a uloží na tři týdny za občasného protřepání na teplé místo. Scedí se a nalije do neprůhledné lahve. Je to vynikající prostředek k masážím všeho druhu. Levandule má antibiotické, antiseptické a uklidňující účinky a povzbuzuje slinivku břišní při tvorbě enzymů. Levandulový extrakt, přidaný například do koupele nebo vmasírovaný do kůže, je vynikající při regulaci krevního oběhu, čistí pleť při vyrážkách, ekzémech a akné. 

Extrakt ze saturejky se připraví ze sušené drogy a padesátiprocentního lihu v poměru 1 : 5. Po dobu dvou týdnů se za občasného protřepání nechá macerovat v tmavé láhvi, potom se přecedí a uloží v ledničce. Tinkturu je možné užívat preventivně v množství třikrát denně deset kapek nebo při akutních stavech třikrát denně až třicet kapek. Saturejka celkově posiluje imunitu, má antibakteriální a antimykotické účinky zejména při zánětech a hojení ran. Byly dokonce zaznamenány velice dobré účinky i při pásovém oparu. 

 

Uvěřili jsme v zázračnou moc antibiotik a přestali věřit své vnitřní síle. O přírodních antibiotikách diskutují hosté: lékař Josef Jonáš a publicista Jiří Kuchař. Moderuje Martina Kociánová.

Vložit na svůj web

Papájová šťáva je v Jižní Americe takřka univerzálním domácím lékem při všech druzích otrav způsobených jedovatými hady a štíry. Celkově detoxikuje, posiluje imunitu a má antimykotické působení.Po bodnutí hmyzem se na postižené místo přiloží kousek čerstvé papáji nebo se na ně nalije čerstvá papájová šťáva a nechá se působit. Na kuří oko se přiloží kousek ovoce, ovine a nechá působit přes noc. Podobně může posloužit i slupka z papáje, která je také považována za velmi cenný zdroj účinných látek. 

Jak jednoduše na paradentózu? Klikněte na video! 

Čtěte také: Máme zakořeněný strach z infekcí, proto jsme uvěřili v zázračnou moc antibiotik, říká Josef Jonáš
Nerozuměli jste všemu? Stručný slovníček, herbář a připomínkovač k rozhovoru s Jiřím Kuchařem

Záznamy pořadu Kupředu do minulosti najdete v iRadiu 

Pořad: Kupředu do minulosti  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pořad jsme vysílali do ledna 2017  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace