Stříbrný vítr

Čas vysílání: sobota 17:04; repríza neděle 17:05  |  Délka pořadu: 54 minut  
 
Stříbrný vítr - Foto:  Shutterstock,  Český rozhlas

Stříbrný vítrFoto:  Shutterstock, Český rozhlas

O ženách a mužích, kteří mají duši. Muž zpovídá ženy a žena zase muže.

Stříbrný vítr, co nosí lásku a též touhy všeliké (po svobodě například) a sny (nenaplněné, ale i ty druhé). 

Připravují:
Jaromír Ostrý (moderátor)
Jitka Novotná (moderátorka) 

Historie:
Dvojka pořad vysílá od 6. února 2010. Původně byly hosty výhradně ženy. Od ledna 2014 moderátora Jaromíra Ostrého ve střídavém tandemu doplnila Jitka Novotná, která si zase naopak zve k mikrofonu zajímavé muže. Pořady jsou k dispozici ke stažení v Archivu pořadů a také v Celodenních záznamech

Co o pořadu Stříbrný vítr říká jeho autor Jaromír Ostrý?
Když se má narodit takový rozhlasový pořad, je to podobné jako s dítětem: hlavně aby byl jaksepatří k světu a aby ho měli všichni rádi. A jako dítku mu musíte dát veškerou lásku, péči i něhu a začnete mu hledat jméno.
A jsme u prvního úskalí. Po názvu rozhlasového pořadu se chce, aby byl originální, dostatečně vypovídající. Aby si ho posluchači oblíbili, lehce zapamatovali. Aby se dobře vyjímal v programovém schématu. Tady je každá rada dobrá. A člověk hledá a nenachází a trápí se a vzdává to a dokonce si říká, zda by nebyl možný pořad bezejmenný. A když už beznaděj dostupuje vrcholu, tak to přijde. Z ničeho nic. Najednou se vám v hlavě usídlí Stříbrný vítr a ne a ne z mysli. A je po originalitě. Akorát ten pocit, že jste to trefili, zůstává. A neslyšíte žádných dobře míněných varování, například že se mezi posluchači bude tomuto kousku říkat Anička posedlá, to abychom zůstali u Fráni Šrámka.
Pravda, i příznivé reakce byly, jeden rozhlasový kolega řekl: „Stříbrný vítr vypovídá o všem a o ničem.“ A měl pravdu. Stříbrný vítr, co nosí lásku a též touhy všeliké (po svobodě například) a sny (nenaplněné, ale i ty druhé), to je přesně to, co charakterizuje záměr autorův. A pak přišlo i rozhodnutí, že hosty Stříbrného větru budou ženy. Ženy, které mají duši. Tedy všechny ženy mají duši, aby bylo jasno. A pak hledáte tu první. A když první, tak první. První dámu České republiky.

Jak se na pořad dívá moderátorka Jitka Novotná?
Stříbrný vítr ke mně dolehl hned v počátcích. Baví mě poslouchat životní příběhy a žasla jsem nad otevřeností, se kterou se dámy svěřovali Jaromíru Ostrému – a nám všem – s mnohdy niternými tématy. Když jsem si v létě 2013 s autorem pořadu, tehdy ještě šéfredaktorem Českého rozhlasu Dvojky, povídala o možném zrodu Stříbrného větru v „obráceném garde“, mé druhé „já“ na mě doráželo: „Jak se vůbec odvažuješ?“ V první řadě se odvážilo vedení stanice, pak moji hosté a nakonec jsem potřebnou dávku kuráže nashromáždila i já. S velkým vděkem, samozřejmě. A s radostí musím říct, že od vzniku mužské linky pořadu zatím žádný z hostů pozvání neodmítl. Ale když o tom tak přemýšlím, mrzí mne, že jsem mnohé z těch zajímavých mužů jako třeba Otakara Brouska už pozvat nestihla.

A jak se tedy pozná zajímavý muž?

To je trošku otázka pro ženské magazíny... Přiznávám, že jsem takhle nepřemýšlela. Prvním hostem, švitořivou vlaštovkou, byl Karel Weinlich. Z 2,5 hodin natočeného materiálu jsem těch výsledných cca 50 minut stříhala opravdu dlouho. Tipy na další hosty mi dávají přátelé a rodina. Během působení u pořadu jsem si osvojila drobný rituál pro navození přívětivé atmosféry: s hostem zajdeme v 8:30 do rozhlasové kavárny, dáme si lahodné presso a… Moc nemluvíme, to si necháváme až na mikrofon! 

Pořad: Stříbrný vítr  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 17:04; repríza neděle 17:05  |  Délka pořadu: 54 minut  
 

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas