Alena Kábrtová: "Vozíčkářům radíme, v čem hledat smysl života ..."

22. září 2010

V dnešním (středečním, 22.9.) Setkání jsme nejen o činnosti Centra Paraple hovořili s jeho ředitelkou Alenou KÁBRTOVOU ...

Život na vozíčku si umí představit málokdo. Že zažijeme autonehodu či jinou nešťastnou událost, ale nikdy předem netušíme. Ze dne na den se doslova od základů změní náš život. My pak můžeme jen doufat. Věřit v naději, že se naše zdravotní situace zlepší nebo že se najde někdo, kdo nám strasti ulehčí. Právě o to se už 16 let Centrum Paraple snaží ...

Tato obecně prospěšná společnost pomáhá lidem po poranění míchy, kteří v důsledku úrazu nebo onemocnění v průběhu života ochrnou a najednou se musí naučit žít jinak, na vozíku. A jaké služby středisko svým klientům nabízí? Snaží se osoby na invalidním vozíku provést velmi těžkou životní etapou. Chce jim ukázat, kde všude jsou jejich možnosti a jak to udělat, aby byli co nejsamostatnější. “Nová přístavba nám umožní doplnit nabídku i o posilovnu. Jsme toho názoru, že i vozíčkář může mít zdravé tělo, ale musí se mu věnovat.“
Budova se může mj. pochlubit i příjemně působící prosklenou tělocvičnou, propojenou s okolní zahradou: “Mnoho klientů už nám řeklo, že se v ní velice dobře cítí, což je základ. Většinou k nám přijde člověk, který skončil svůj pobyt v rehabilitačním ústavu. Předtím byl na spinální jednotce. To, co se stalo, ho většinou hrozně srazilo, ale pořád na sobě pracoval. Najednou mu skončily rehabilitace, on odchází domů a uvědomuje si, že je na vozíku. Neví, co dál. Pak nastává deprese. My se jej z toho snažíme znovu probrat a ukázat mu, kde všude jsou možnosti, v čem může najít smysl života. Proto je důležité, aby u nás byl v hezkém, civilním prostředí. Ne nemocničním.“

Logo

Důležitou součástí programu společnosti jsou kurzy životního stylu: “Tito lidé přibývají na váze mnohem snáz. Méně a jinak se pohybují. Jejich tělo tím pádem strádá. Na 14 dní trvajících kurzech je chceme naučit o tělo pečovat, aby bylo zdravé a funkční.“
Činnosti plánují rozšířit i o ty, které jsou zaměřené na rodinu a blízké ochrnutých, a to pomocí webových stránek, prodloužených víkendů s názvem “Máma na vozíku“ či poskytováním tzv. respitní péče (red. pozn.: odlehčovací, neboli respitní péče, je určena rodinám pečujícím o středně a těžce postižené dítě či jinou osobu v době, kdy z jakýchkoliv důvodů nemohou péči zajistit sami)

Největší akce, prostřednictvím které na sebe Centrum Paraple každoročně upozorňuje, je Dobročinná akademie. I letos se moderátorského postu na obrazovkách České televize a vlnách Českého rozhlasu chopí dramatik, scénárista, textař a herec Zdeněk Svěrák. Na 17. ročníku vystoupí písničkář Wabi Daněk, skupiny Sto zvířat a ABBA STARS revival, zpěvačka Lucie Vondráčková či dětský pěvecký sbor SEDMIHLÁSEK.
A na co se mohou diváci a posluchači v přímém přenosu Dobročinné akademie těšit? “Určitě nabídneme záznam ze slavnostního předání přístavby Centra Paraple, záběry z letošního Běhu pro Paraple či dlouhé vozíčkářské cesty paraplegika Heřmana Volfa.“

Přístavba Centra Paraple mohla vzniknout i díky akci Dobročinná akademie

Ve východních Čechách, konkrétně na Kunětické Hoře, nedávno proběhl charitativní golfový turnaj. Iniciován byl právě Centrem Paraple a vybralo se na něm 500 000 korun: “Dlouho jsme váhali, jestli takovou akci pořádat. Trošku jsem se toho bála. Golf má ještě pořád přídech výlučné záležitosti pro elitu a že se to při něm také velmi projevuje. S překvapením jsem ale zjistila, že tam byli přirození, příjemní a milí lidé, kteří měli radost z toho, že někomu pomáhají.“
Další sportovní událostí, které se lze ve prospěch konta Centra Paraple každoročně účastnit, je i "Běh pro paraple". Fyzický výkon ovšem není jedinou možností, jak pomoci. Brzy bude spuštěna také akce Vaříme pro Paraple: “Je to nápad společnosti, která nám už několik let pomáhá. Mj. vyrábí a prodává titanové nádobí. Rozhodli se, že budou některé své produkty prodávat s velikou slevou v náš prospěch.“

“Uvědomujeme si, že doba není jednoduchá a peněz je všude málo. Spousta lidí, kteří nám pomáhají, vůbec nemá vysoké příjmy. Tím více si toho vážíme,“ říká A. Kábrtová k peněžním darům od lidí a firem. I proto se v srpnu letošního roku rozhodla změnit právní formu instituce na obecně prospěšnou společnost: “Do budoucna je tak jisté, že se nikdy nemůže stát, že by mohly peníze, které někdo poslal na pomoc vozíčkářům, sloužit někomu jinému.“ Za tato slova ručí i garanti zvučných jmen, kteří usedli do správní rady: např. Zdeněk Svěrák, lékaři Pavel Pafko, Pavel Kolář a Jiří Kříž či moderátor a muzikant Marek Eben.

Dobročinná akademie

My už jen pozveme k Dobročinné akademii 2010, zábavnému pořadu, který pomáhá všem, kteří to opravdu potřebují.

Více se dozvíte v audio záznamu rozhovoru ...

Chcete pomoci? Více informací ZDE.



Nestihli jste úterní vysílání Hosta do domu? Nabízíme text Jana Profouse: Alena Vrzáňová: "Říkali nám holubičkářky"

Logo
autor: Pavla Kopřivová
Spustit audio