9 mýtů o financích aneb Je finanční vzdělávání dobré pouze pro děti?

Peníze musíte Vydělat, Řídit, Spravovat a Rozmnožovat... Jak na to vám poradí nová rubrika 9 mýtů o financích - Foto: Václav Ráž

Peníze musíte Vydělat, Řídit, Spravovat a Rozmnožovat... Jak na to vám poradí nová rubrika 9 mýtů o financíchFoto: Václav Ráž

Máte pocit, že na vás banka mluví cizím jazykem? Dostáváte zaručeně výhodné nabídky rychlé půjčky, kterým jen stěží nebo vůbec nerozumíte? Jak spočítat, co je výhodné a z čeho můžete mít v peněžence pořádný průvan? 

Nová rubrika (každý čtvrtek od 14:08 hodiny) vžité mýty přeloží do srozumitelné řeči a uvede na pravou míru. Chybět nebude ani užitečný finanční slovníček a hlavně soutěž!  

Mýtus 1: Finanční vzdělávání je dobré hlavně pro děti! 

Podobnou větu určitě neslyšíte poprvé. Pravda to je ale jen tak napůl. Učit se totiž každý musí i v dospělosti. Třeba proto, že v loňském roce byla zahájena exekuce u 834 000 lidí (a víc než polovina z nich měla čtyři a víc exekučních řízení). „Zjišťovat nové informace a hlavně nechat pracovat a řídit své peníze přece musí každý z nás,“ říká Marcela Hrubošová z o.p.s Yourchance.cz. Jako takovou mnemotechnickou pomůcku nabízí spojení čtyř slov: VŘSR, kdy peníze musíte Vydělat, Řídit, Spravovat a Rozmnožovat.  

Soutěž 9 mýtů o financích 

Každý týden zveřejníme novou soutěžní otázku. Správnou odpověď odešlete do týdne po našem čtvrtečním vysílání! Odpovídat můžete přímo v našem formuláři, nebo si otázku vytisknout a poslat klasickou poštou na adresu Český rozhlas Dvojka, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2. (Počítejte ale s prodlením, které má pošta na doručení!) Třetí možností je formulář nascanovat a poslat mailem na adresu odpoledne@rozhlas.cz. Odpovědi označte zkratkou 9M (tedy 9 mýtů o financích). 

Čtěte také: Slovníček pojmu 9 mýtu o financích (1/9)

Taky můžete nakreslit komiks, natočit krátké (maximálně tříminutové video)! To ale musíte vložit na svůj youtube nebo facebook a poslat jen odkaz (najdete přímo ve formuláři).  

Co můžete vyhrát? 

Ze správných odpovědí vybereme každý týden 3 z vás! A co můžete vyhrát? Cenou je knižní set Prima život. A ten, kdo se bude chtít zapojit i do velkého finále na konci léta, může si stáhnout soutěžní arch a všech devět odpovědí poslat najednou (výše uvedeným způsobem). 

Deset finalistů pak v polovině září pozveme na osobní setkání s hosty pořadu, a nejen to. Soutěž se dále řídí Pravidly soutěží Českého rozhlasu Dvojky.  

Otázka č. 1:
Jak byste 12letému dítěti vysvětlili, proč je důležité naučit se hospodařit s penězi? Proč být finančně gramotní? 

Autor:  Josef Maršál
Pořad: Odpoledne s Dvojkou  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-čtvrtek 13:04  |  Délka pořadu: 180 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace