„Jachting je jako šachy. Musíte hodně přemýšlet a rychle se rozhodovat“, říká Lenka Šmídová

17. říjen 2011

Hostem Dvojky a Evy Kvasničkové byla v pondělí (17. října) po 11:05 hodině jachtařka a držitelka stříbrné medaile z Letních olympijských her 2004 Lenka Šmídová.

Kdyby měla Lenka Šmídová srovnat jachting s jiným sportem, byly by to překvapivě šachy. „Na vodě musíte být nejen dobře fyzicky připravená, mít dobrou loď a v plachtách ten správný vítr, ale musíte hlavně rychle přemýšlet. Vítr, soupeřky a jejich taktika se v průběhu závodu neustále mění. Takže, i když jste si v předstihu něco dobře vykalkulovala, situace může být za okamžik úplně jiná a vy ji musíte přehodnotit a rychle přijít s novým řešením. Jachting je, vedle fyzické náročnosti, o taktice, improvizaci a schopnosti okamžitě se rozhodnout.“

Lenka Šmídová pochází z jachtařské rodiny. „Když mi bylo 17 let, tatínka napadlo, že bych se mohla probojovat na olympiádu. Ta myšlenka se mi zdála hodně bláznivá. Ale pak jsem v Aténách viděla ceremoniál, kdy si moje soupeřky šly pro medaile. Nadchlo mne to tak, že jsem si řekla, že příště tam budu stát i já.“

Lenka Šmídová

Míst, kde se u nás dá trénovat je málo. Na řekách nebývá ideální vítr, jsou tam proudy a chladno. Začátky Lenky Šmídové proto prý byly hodně tvrdé. „Jezdili jsme v podmínkách, kdy třeba na Máchově jezeře padal sníh. Brali jsme to tak, že na jaře je mokro a zima a když chce člověk jezdit, nedá se nic dělat. Co se týče výbavy, měli jsme nepromokavé oblečení ušité z igelitového ubrusu.“ V 18letech jí otec koupil kvalitní plachetnici, což byl obrovský skok a o rok později už byla v české reprezentaci.

Lenka Šmídová se za svou dosavadní sportovní kariéru zúčastnila mnoha soutěží, šestkrát byla na mistrovství světa a třikrát na olympijských hrách. Jak řekla, dobré umístění nezáleží na štěstí, ale na dřině a na hodinách strávených na moři. Dříve byla na lodi sama a úspěch byl jenom její. Dnes jezdí na dvouposádkové lodi, kde má hlavní slovo kapitánka, která drží kormidlo. „Ale v podstatě záleží na obou. Tedy i na tzv. kosatnici, která sedí u přední plachty (pozn. kosatky) a lépe vidí.“ Najít vhodného člověka do týmu je prý velmi těžké a složité. „Je to jako hledat si životního partnera. Ne vždy si najdete toho správného na první pokus. Na jachtě si musí dvojice tzv. sednout. Psychická souhra je důležitá, protože jachting je nejen o pobytu na moři, ale také o společném cestování, hotelových pobytech, atd.“

V současnosti má rodačka z Havlíčkova Brodu ve své reprezentační kariéře přestávku způsobenou mateřstvím. „Na příští olympiádu se nestačím připravit, ale rodina je důležitou součástí života. Uvědomila jsem si, že jachting není na celý život. Jsem ráda, že jsem se tak rozhodla.“ Kromě práce doma na plný úvazek Lenka Šmídová trénuje prý naší velkou naději Nikol Staňkovou a svou (téměř) jmenovkyni Petru Šmídovou, které dala „Létající Bobinu“, jachtu, se kterou získala stříbrnou olympijskou medaili. Příprava nastupující generace ji prý velmi naplňuje. Sama se považuje za přísnou trenérku. „Musím na sobě hodně pracovat, abych to mým svěřenkyním trochu zpříjemnila a neznechutila je. Asi je to tím, že jsem na sebe byla vždycky hodně tvrdá.“

Jachting (Ilustrační foto)

Více informací najdete v záznamu rozhovoru s Evou Kvasničkovou.

autor: eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.