Co v Bohémě nebylo: Karel Höger pracoval roky pro odboj. A celý život o tom mlčel

Poznali byste ho? Karel Höger v rozhlasovém studiu ve 30. letech - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Poznali byste ho? Karel Höger v rozhlasovém studiu ve 30. letechFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Mladý Karel Höger hajlující v Národním divadle. Starý Karel Höger podepisující Antichartu. Dvě fotografie, které v dnešní vizuální kultuře (taky) utvářejí obraz herce. Seriál Bohéma k nápravě nepřispěl. Höger tam plní roli komické figurky, které každý opatrně říká, co má dělat. Přitom zrovna na něm mohli tvůrci seriálu stavět.

„Karel Höger byl v odboji od roku 1943. Byl zpravodajskou spojkou s partyzánskou skupinou, která operovala na Zlínsku. Měl dvě krycí jména: Kolanda a Eva,“ popisuje publicista Stanislav Motl. „Kromě toho Höger dvakrát tajně pronikl do Terezínského ghetta. S léky.“ 

Co v Bohémě nebylo?
Která skutečná herečka byla obrazem Krallové? Jaký byl osud Hugo Haase? Sledujte náš webový speciál.

„Mohlo se stát, že se pak nemusel dostat ven. Kdyby zrovna došlo k transportu do Osvětimi, tak by ho tam v tom zmatku mohli zařadit.“ Na dvojí život Karla Högera upozornila poprvé novinářka Jana Machalická. Nevěděla o něm ani Högerova pozdější žena. 

Jiná „kompromitující“ fotografie 

Eva Högerová dala Stanislavu Motlovi při osobním setkání místo odpovědí bednu s osobními předměty svého muže. „A z ní na mě vypadla fotografie nádherný holky v uniformě vojačky, důstojnice naší poválečné armády.“ Důležitější ale bylo, co stálo na druhé straně fotografie. 

„Stálo tam: Svému příteli a statečnému kamarádovi z odboje Karlovi Högerovi věnuje partyzánka Julie Táborská, Malenovice.“ Motl se do Malenovic vydal a setkal se i s pamětníky na Julii Táborskou. Naznačené skutečnosti nakonec potvrdil i dokument ministerstva národní obrany. 

Z dokumentu ministerstva národní obrany z 5. června 1945

Poručík partyzánka československé první brigády zjistila, že Karel Höger, narozený 17. června 1909 v Králově Poli, příslušný do Brna – Králova Pole, člen činohry Národního divadla v Praze, bytem v Praze Bubenči, ve Struhách 970, se po dobu německé okupace i před ní choval ryze česky. Napomáhal českým lidem z koncentračních táborů. Tuto činnost sám financoval. Dle dokladů a stvrzenek finančně podporoval moravského partyzána-parašutistu, uschovával židovské doklady, šperky, šatstvo ryze české Židovky, byl čelenem asi rok zpravodajského oddělení Národního výboru československého studentstva. V době osvobozování Prahy ze své zpravodajské ústředny dodával zprávy barikádám, Československému rozhlasu, Národnímu výboru československého studentstva. Pod krycím jménem Kolanda 036 a Eva 036 z Prahy přivážel na Moravu šifrované zprávy od roku 1943 do roku 1944 číslu 13, což je poručík Julia Táborská, která dopisy od něho přijímala osobně a dodávala je podzemnímu národnímu hnutí. 

Dvojnásobná smůla 

O čem tedy svědčí fotografie z doby po atentátu na Heydricha? „Když muži a ženy z Ležáků čekali na popravu, herci povinně nahnaní do Národního divadla zvedli 24. června 1942 pravice k pozdravu. A Karel Höger měl tu smůlu, že stál na kraji u uličky. Takže ho fotograf zvěčnil.“ 

Po Únoru 1948 nesměl Karel Höger dva roky hrát - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Po Únoru 1948 nesměl Karel Höger dva roky hrátFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Podobný příběh je i za fotografií z podpisu Anticharty 28. ledna 1977 v Národním divadle. O pár měsíců později, 2. května 1977, dal totiž Höger z angažmá v Národním divadle výpověď. Na protest proti politickému vyhazovu Vlasty Fabiánové. Dva dny na to (4. května 1977) zemřel. 

Mrtvý mezi živými 

Životní osud Karla Högera jakoby parafrázoval základní myšlenku z jeho prvního poválečného filmu Mrtvý mezi živými (1946). Otázku zbrklého hrdinství a rozumného jednání, otázku viny, zodpovědnosti a veřejného mínění, které dokáže rychle zaujímat postoje a stejně rychle je i měnit. 

Pořad: Noční Mikrofórum  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-neděle 22:30  |  Délka pořadu: do 60 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Nejčtenější články

Jules Verne: Hvězda jihu

Honba za pokladem napříč Afrikou i zběsila jízda na žirafách. Poslouchejte do neděle 22. července 2...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas