Den s Anthropoidem: V interaktivní mapě po stopách Gabčíka a Kubiše od seskoku až po hrdinnou smrt v kryptě

Anthropoid měl vlastně od začátku obrovské štěstí na podporovatele. Ať už byli předem domluvení nebo třeba obyvatelé Nehvizd jako páter František Samek, první člověk, s kterým se na území protektorátu setkali - Foto:  Český rozhlas

Anthropoid měl vlastně od začátku obrovské štěstí na podporovatele. Ať už byli předem domluvení nebo třeba obyvatelé Nehvizd jako páter František Samek, první člověk, s kterým se na území protektorátu setkaliFoto:  Český rozhlas

Kolik je míst, která se dotkla osudu Anthropoidu? Je to spousta puntíků na mapě a nová místa se neustále objevují. Taky díky iniciativě Anthropoid 1942–2017, která se snaží místům vrátit historické povědomí. Jenom za poslední rok bylo umístěno sedm pamětník desek.

Úředníci, vládní vojáci, dělníci, ženy v domácnosti, zemědělci, ti všichni pomáhali. Jejich významným společným rysem byla příslušnost k Sokolu. Přežilo jich jen málo. Většinou díky hrdinství těch méně šťastných. Bohužel vzhledem k politické situaci po válce většinu z přeživších historikové nezpovídali, dokud měli tu možnost. 

Čtěte také: Zažijte boj Anthropoidu v chrámu a kryptě. Unikátní sférické fotografie i se zvukem!

 

Mapa obsahuje jen základní výčet míst. Podrobněji jsou zpracovány v knize Anthropoid: průvodce (Pavel Šmejkal a Jiří Padevět) nebo Protektorátem po stopách parašutistů (Pavel Šmejkal). Na některá místa v Praze vás vezme náš starší článek. Můžete taky pokračovat interaktivní audiovizuální prohlídkou krypty a chrámu sv. Cyrila a Metoděje, kde se osud Anthropoidu uzavřel. 

Pořad: Den s Anthropoidem  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: neděle 11. června 2017 8:55–17:00  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas