Kdyby se Československo nerozdělilo... Poslouchejte silvestrovské mystifikační vysílání

27. prosinec 2017

Připomeňte si 25 let od rozdělení Československa. Komedií, Lenoškou Iva Šmoldase a mystifikační hrou na talkshow. Na Silvestra můžete slyšet ale i ryze české rozhlasové hry nebo netradiční Stopy, fakta, tajemství. Přečtěte si programové tipy.

Na Silvestra bude Dvojka připomínat 25 let od rozdělení Československa. Už krátce po 10:00 bláznivou komedií Jarda a Julie z pera Tomáše Dianišky, který letos získal Cenu divadelní kritiky v kategorii Talent roku. Na začátku zápletky je fiktivní situace, kdy v pražském Národním divadle právě na Silvestra hostuje soubor Slovenského národného divadla s inscenací Romea a Julie.

Už začátek představení neprobíhá hladce a všechno ještě zhoršuje všetečná rozhlasová reportérka, která z divadla živě vysílá. Je jasné, že dojde k maléru... Slovenský rodák Dianiška, který už léta žije a působí v Praze, si s neskrývanou rozkoší dělá legraci jak z hereckých kolegů, tak z rozhlasových novinářů. V režii Natálie Deákové si hlavní role zahráli Tereza Dočkalová, Zuzana Stavná, Pavol Smolárik, Luboš Veselý a Andrej Polák.

Lenoška Iva Šmoldase

V 10:40 na komedii naváže Lenoška Iva Šmoldase s Ivou Pazderkovou, Milanem Markovičem a Michaelem Kocábem. A v 15:00 začne nejrozsáhlejší programový příspěvek: stominutová mystifikační talkshow Spolu je nám dobře aneb Obývačka. Scénář Jiřího Havelky, Jaroslava Veise a Martina Hůly pracuje s premisou, že rozpadu se na poslední chvíli podařilo zabránit a k rozdělení Československa nedošlo.

Spolu je nám dobře aneb Obývačka

Od této představy se okamžitě odvíjí ohňostroj nespoutané fantazie. Fiktivní zprávy střídají telefonáty a rozhovory s hosty ve studiu. Jak by takové nerozdělené Československo vypadalo dnes? Měli bychom uzákoněný československý jazyk? Měli bychom prezidentku, která se právě chystá na pravidelný novoroční projev? Řešili bychom poměrné zastoupení sportovců obou národů na olympiádě?

Jiří Havelka

Mnohé posluchače možná překvapí, kdo všechno ze známých osobností na tuto hru přistoupil a s jakou chutí popustil uzdu své fantazii.

Kašpárkův Jánošík a Motlův Yetti

V 18:00 zazní „českoslovenština“ ve vysílání naposledy. V rozverné skoropohádkové hře Kašpárek a Jánošík. Mladý slovenský intelektuál Jánošík, který se těší na kariéru duchovního, je zprvu na hony vzdálen legendám o zbojníkovi. Toho v něm probudí až setkání s českým Kašpárkem.

S ním a s poněkud obhroublým a omezeným Uhorčíkem se vydá hájit utlačovaný chudobný lid a bojovat s mrzkou aristokracií. Činí tak velmi svérázným způsobem i s využitím mocností pekelných. Hru napsal herec pražského Divadla v Dlouhé Martin Matejka a spolu se svými divadelními kolegy, kteří stejně jako on pocházejí ze Slovenska, si v ní také v režii Heleny Herbrychové zahrál.

Stanislav Motl

Silvestr na Dvojce ale nabídne i ryze české pořady. Odlehčeným tématem možná překvapí Stanislav Motl, který se vydal po stopách Yettiho. Večerní program otevře rozhlasová komedie Petra Vodičky Láska je dobrej matroš.

Láska je dobrej matroš a Mise Xylofermat

Hlavní hrdinka Veronika (Šárka Vaculíková) právě odmaturovala a chystá se odjet do Prahy. Studovat, a hlavně najít pravou lásku, o které sní ve svém deníčku. Dívčí sny se moc nepotkávají s realitou. Její naivně komické peripetie ovšem s gustem glosují nečekaní komentátoři, třeba deníček (Ivan Trojan), nádražní rozhlas (Jana Stryková) nebo hrdinové akčního TV seriálu (Miroslav Krobot a Václav Neužil).

Ve 22:00 poslouchejte galaktickou zpěvohru Mise Xylofermat. Dva mimozemšťani v ní přiletí na Zemi zachránit vzorek naší populace před zánikem planety, který má nastat právě o silvestrovské půlnoci. V režii Ivana Holečka hrají Martin Písařík, Jiří Lábus, Jaroslava Kretschmerová, Jan Vondráček, Jiří Klem, Jiří Prager a řada dalších.

Z natáčení Mise Xylofermat
autor: Libor Vacek

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.