Milující manželka, nebo travička Karla IV.? Osudové ženy: Anna Falcká

Anna Falcká se do historie zapsala jako „travička z lásky“. Nezbylo po ní mnoho zmínek v písemnostech, jen legendy - Foto:  Packare, Wikimedia Commons, Public domain

Anna Falcká se do historie zapsala jako „travička z lásky“. Nezbylo po ní mnoho zmínek v písemnostech, jen legendyFoto:  Packare, Wikimedia Commons, Public domain

Manželství s dcerou nepřítele trvalo jen necelé čtyři roky. Proč zemřela druhá ze čtyř manželek Karla IV. tak mladá?

Anna Falcká se narodila (asi) koncem 20. let 14. století. Byla prý opravdu velmi krásná. Císaře Karla IV. milovala z celého srdce, i když jejich sňatek byl předem dohodnutý. „Vedle zajištění potomstva, především mužského, měl královský sňatek i další úkoly,“ vysvětluje historik František Kafka. 

Sňatek s nepřítelem 

„Měl udržet nebo zvýšit prestiž rodu, zamezit nepřátelství nebo sjednat spojenectví a rozšířit rodové území.“ V případě Anny, dcery rýnského falckraběte a kurfiřta Rudolfa II. a Anny Korutanské, šlo právě o sňatek s dcerou muže, který stál na „opačné straně barikády“. Karel IV. si ho tak chtěl získat na svou stranu. 

Účinkují: Tereza Richtrová, Viktor Dvořák, Michal Zelenka a Igor Bareš
Připravila:
Ivana Denčevová
Literární spolupráce: Hynek Pekárek
Režie: Michal Bureš

Svatba byla 4. března 1349 v Bacharachu na Rýně. Karlovi bylo 33, Anně už skoro 20 let. Pak to ale s císařem začalo jít z kopce. „Koncem roku 1350 začal Karel pociťovat v rukou, zejména v palcích, bolestné mravenčení, někdy, když se probudil, nemohl ruce ani zvednout,“ píše František Kožík v knize Kronika života a vlády Karla IV. 

Otrava, nebo úraz? 

Císař se začal léčit, ale kvůli mlčení královského dvora, se objevily nejrůznější spekulace podle kterých byl otráven. „Karel IV. ale nechal tyto zvěsti kolovat a nezakročil. Možná, že i pro něj byla nejjednodušší teorie, že mu někdo usiluje o život,“ říká historička Eva Doležalová. 

Císař se nakonec uzdravil. O Anně se ale dál mluvilo jako o travičce. „Dnes už ale víme, že Karel nebyl otrávený, ale stal se mu nějaký úraz. Snad to byl pád z koně při rytířském turnaji.“ Jenže ve stejné době jim zemřel teprve dvouletý syn Václav. A po 13 měsících zemřela i Anna. 

Proč Osudová žena?
Kolem Anny Falcké vznikly jen fámy a legendy. Osudovou ženou ale přesto byla. „Císaři totiž otevřela cestu k římské koruně. Jejich sňatkem totiž začala úspěšná část Karlovy římské politiky,“ vysvětluje historička Eva Doležalová.

Tajemná žena Karla IV. 

„V historických pramenech po ní zůstalo málo stop. Nějaké najdete na hradě Karlštejně, v katedrále sv. Víta. V čase, kdy její milovaný synek zemřel, Anna fundovala věčné světlo.“ Karel IV. se stal ve 37 letech podruhé vdvocem. Navíc s jediným dědicem – dcerou Kateřinou z prvního manželství. 

Manželky Karla IV. (z výstavy Karolus Quartus / Karel IV.) - Foto: Galerie Hollar

Pořad: Osudové ženy  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pátek 18:30  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Nejčtenější články

Hans-Jörg Schmidt: Co rozhodne druhé kolo prezidentských voleb?

V prvním kole zvítězil Miloš Zeman, v tom druhém se o Hrad utká s akademikem Jiřím Drahošem. Podle novináře...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace