Odmaskovaná Marie Terezie. „Byla vášnivá gamblerka. Bavila se po nocích,“ říká dokumentaristka

9. leden 2018

Historici srovnávali Marii Terezii s ženami, které vládly přibližně ve stejné době – s ruskými carevnami Kateřinou II. Velikou a Alžbětou Petrovnou. Čím se Marie Terezie od nich odlišovala?

„Oba rodiče Marie Terezie byli zajímavé osobnosti, a možná proto byla sama zajímavá osobnost. Její otec sice navenek působil uzavřeně a koženě, byl ale nesmírně muzikální a nesmírně přátelský vůči úzkému okruhu lidí. Velmi taky miloval svoji manželku,“ připomíná Eliška Závodná, autorka dokumentu Marie Terezie, dcera, matka, babička. Kde začíná a končí mýtus?

Právě dar lásky možná Marie Terezie zdědila po svém otci. „Lásku k Františku Štěpánovi si vyvzdorovala dávno předtím, než byla královnou. Pevnou vůli a schopnost se prosadit měla asi vrozenou. Bez ohledu na to, jestli by byla jenom manželka nebo posléze císařovna.“

Gamblerka a workoholička s dobrým PR

Marie Terezie na kolorované rytině Martina Engelbrechta

A stejně tak po otci měla vrozenou muzikálnost. „Jak se shodují někteří historici, měla asi okouzlující hlas. Byla to i její zbraň. Zpívala, ale taky jím hrála a přesvědčovala,“ myslí si Závodná. „Taky ráda tančila. A byla to vášnivá gamblerka, hráčka.“

„Docela se pochybovalo o tom, jestli bude schopná plnit svoje povinnosti, když má tolik rozličných zájmů. Ale ona si dovedla určit pracovní povinnosti, hodiny práce dodržovala, a pak se ještě byla schopná po nocích bavit. Byla velmi živá, čilá, činorodá.“ I když byla prakticky 20 let neustále těhotná, nikdy si práci neubrala.

„Došla patrně k závěru: Být viděn je vše. Chtěla být viděna. Ať už ve třetím měsíci těhotenství, kdy ještě nebylo nic poznat, nebo už se blížila k porodu, kdy se nechávala nosit na zvláštních nosítkách Vídní. A ti ostatní se o ní dozvídali z tiskovin. Nechávala roznášet rytiny, takže všichni znali ji i její rodinu. Měla mimořádně zdařilé PR.“

Marie Terezie vs. ruské carevny

Historici srovnávali Marii Terezii s ženami, které vládly přibližně ve stejné době. Byly to ruské carevny Kateřina II. Veliká a Alžběta Petrovna. „Obě dvě se ve světě mužů chovaly spíš jako muži. Chtěly se mužům vyrovnat.“ Marie Terezie na to šla ale jinak, jak ukazuje jedna tehdy neobvyklá věc – žena na koni.

„Marie Terezie se jízdě na koni musela naučit, aby mohla být korunována přesně podle ceremoniálu na uherskou královnu. Naučila se to velmi rychle a oblíbila si to. Stala se náruživou, vášnivou a velmi dobrou jezdkyní. Ale nikdy v životě veřejně nejezdila v pánském sedle nebo v kalhotách,“ popisuje Závodná.

„Ačkoli se traduje, že v pánském sedle určitě jezdila, veřejně ji takhle nebylo nikdy vidět. Používala šaty jako dáma a dámské sedlo. Na rozdíl od těch dvou careven, které se nechávaly i portrétovat v pánském jezdeckém obleku, na koni seděly obkročmo jako muži, měly i copánek, vlastně paruku jako muž, takže byly takové carevny-muži. Ale Marie Terezie nikdy.“

Vlevo: Kateřina II. Veliká. Vpravo: Alžběta Petrovna

Škola, dvojitá okna a očkování

Proč volila jiný přístup? „Byla hluboce přesvědčená, na rozdíl od ruských careven, že ona je opravdu ta, která byla z boží vůle určená být tou následovnicí. Ona to neočekávala. Její otec nečekaně zemřel. A ještě se tradovalo, že byl otráven houbami,“ připomíná dokumentaristka.

„Měla obrovskou sebedůvěru a důvěru ve své okolí. Taky měla cit pro to, koho si vybrat. Byla nesmírně loajální k lidem kolem sebe a oni zase vůči ní,“ říká Závodná. „Všichni víme, že nás přinutila chodit do školy, ale z její doby máme taky třeba dvojitá okna nebo očkování.“

autoři: Eliška Závodná , Dan Moravec , rota
Spustit audio

Související