Nabídl jsem svůj život Francii... Jak se sochař Gutfreund stal nepřítelem země, které chtěl pomoct

Sochař Otto Guttfreund se jako dobrovolník stal členem Francouzi vysmívaných cizineckých legií. Jako občan Rakouska-Uherska ale později šel ze zákopů do vězení.

Mezi stovkami dobrovolníků první světové války ve Francii byl i známý sochař Otto Guttfreund. Sloužil v setnině Nazdar! Účastnil se s ní jako voják cizinecké legie nejtěžších bojů.

Francouzští vojáci vyhlížející ze zákopu periskopem (1915)

S bolestným humorem vykládal, jak francouzští vojáci pohlíželi s despektem na svoje koloniální vojsko. A jak vůbec nemohli pochopit, proč Češi – vlastně tehdy Rakušani – šli dobrovolně na vojnu.

Říkali jim: „Dali jste se angažovat pro prachy a pro plecháč vína.“ Ale přitom s vymetali cizineckou legií nejtěžší úseky fronty a stavěli je do pozic nejnebezpečnějších.

Dne 16. července roku 1915 však vychází tzv. Bérangerův zákon, který zakazuje občanům států bojujících na straně nepřátel Francie sloužit ve Francouzské armádě. To se týkalo i občanů Rakousko-Uherska.

Tím okamžikem jsou čeští vojáci, kteří chtěli bojovat za Francii, internováni v zajateckých táborech. Pro Otto Guttfreunda začínají léta života, kdy se stal náhle degradovaným vojákem a nepřítelem země, které chtěl pomoci. I tohle je první světová válka.

autoři: Bronislava Janečková , Jitka Škápíková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.