Rekord manželů Zátopkových znovu jen tak někdo „nedá“

Emil Zátopek, prvním člověkem na světě, který uběhl trať 10 km pod 29 minut - Foto:  Dutch National Archives, Spaarnestad Photo, Wikimedia Commons,  CC BY-SA 3.0

Emil Zátopek, prvním člověkem na světě, který uběhl trať 10 km pod 29 minutFoto:  Dutch National Archives, Spaarnestad Photo, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Jeden ze světových rekordů jen tak někdo asi nepřekoná. Koncem července to bylo už 65 let, co manželé Zátopkovi vybojovali na jedné olympiádě dohromady čtyři zlaté medaile.

Bylo to na olympijských hrách v Helsinkách 1952. Dohromady tehdy přivezli čtyři zlaté medaile. Pro oštěpařku Danu to bylo docela neočekávané vítězství. Na svou přípravu totiž neměla takové podmínky jako její, v té době už hvězdný, manžel. Ten získal své zlato jako první z páru, a to v běhu na pět kilometrů. Jak se Dana Zátopková vůbec k oštěpu dostala? 

Dana byla ale házenkářkou 

Prý náhodou. Do té doby hrála házenou a to velmi dobře. Taky byla kapitánkou družstva, které v roce 1949 vyhrálo mistrovství republiky. Pak se ale potkala s oštěpem a bylo po házené. Zlatá medaile z Helsinek byla u Dany ten největší úspěch v kariéře. Taky ale byla dlouhé roky nejlepší oštěpařkou republiky, získala i titul mistryně Evropy v letech 1954 a 1958 a také stříbrnou medaili na olympijských hrách v Římě (1960). 

Emil Zátopek se pak stal prvním člověkem na světě, který uběhl trať 10 km pod 29 minut (1. června 1954 v Bruselu) a trať 20 km pod jednu hodinu. Zemřel v listopadu 2000. 

Dana Zátopková - Foto: Filip Jandourek

Pořad: Dvojka na cestách  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:15  |  Délka pořadu: 15 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas