Sebevědomá a marnivá manželka hraběte a Dvořákova múza. Osudové ženy: Josefina Kounicová

Josefina Kounicová, rozená Čermáková (1849–1895) - Foto: autor neznámý,  CC BY-NC 4.0,  eSbírky – kulturní dědictví on-line

Josefina Kounicová, rozená Čermáková (1849–1895)Foto: autor neznámý, CC BY-NC 4.0, eSbírky – kulturní dědictví on-line

Úspěšná divadelní herečka hrála profesionálně už od 15. Antonína Dvořáka odmítla ještě v době, kdy nebyl slavný. Jako syn řezníka pro ni nebyl to pravé. Nejdřív ale nechtěla ani hraběte Kounice. Chtěla kariéru.

„Sebevědomá a marnivá. Šla si za svým cílem,“ charakterizuje Josefinu Kounicovou literární historička Michaela Košťálová. Josefina pocházela z měšťanské, vlastenecké rodiny Klotildy Jana Jiřího Čermákových. Od 13 let zkoušela hrát divadlo, od 15 hrála doopravdy. V Prozatímním divadle. Díky doporučení své učitelka herectví a známé herečky Eliška Peškové. 

Dvořák miloval obě Čermákové 

V divadle hrál na violou tehdy ještě neznámý 24letý Antonín Dvořák. Josefině a její o pět let mladší sestře Anně dával hodiny klavíru. Během toho se do Josefiny zamiloval. Marně. Odmítla ho. Z nešťastné lásky pak Dvořák napsal melancholický písňový cyklus Cypřiše. 

„Antonín Dvořák nebyl v této době pro Josefinu vhodnou partií. Byl synem řezníka, neměl peníze, což jí ani trochu neimponovalo,“ vysvětluje historička. Zalíbil se ale Anně, která se za něj v roce 1873 taky provdala. Josefina se provdala o čtyři roky později za hraběte Václava Kounice. 

Dopisy Dvořákovi 

Rodiny obou sester se pak vídaly na zámečku ve Vysoké u Příbrami, který Josefina dostala od svého muže darem. A s Dvořákem si pak docela intenzivně psala. Nebyly to ale až tak dopisy milostné, spíš nejrůznější dobře míněné rady. 

„Eh, pero mne unáší a přece se nechci do toho všeho plést. Má-li člověk vždycky jenom oznamovat nemoc a nic nežli nemoc, pro kterou neví o celém světě ani zbla, pak je lépe toho nechat.“
Josefina Kounicová Antonínu Dvořákovi (1895)

Anna a Antonín Dvořákovi měli šest dětí, Kounicovi zůstali bezdětní. Josefina se o své neteře a synovce velmi zajímala. Na srdci měla i jejich výchovu. Když manželé Dvořákovi odcestovali na dva a půl roku do Ameriky, dohlížela na jejich výchovu ještě intenzivněji. „Hrála roli múzy a zároveň milující tetičky.“ 

Antonín Dvořák (druhý zleva) s rodinou a přáteli před zámečkem ve Vysoké (foto J. V. Sládek, 1894) - Foto:  Dílo a osobnost Antonína Dvořáka

Antonín Dvořák (druhý zleva) s rodinou a přáteli před zámečkem ve Vysoké (foto J. V. Sládek, 1894)

Hraběcí manželství? 

Jaké bylo manželství Josefiny a Václava Kounicových? Seznámili se na plese v divadle. Josefina o manželství nestála. Chtěla budovat divadelní kariéru, protože získala vysněné angažmá ve Výmaru. Když ale hraní jak v německém, tak v českém divadle nechala, na nabídku hraběte kývla. 

„Divadlo u ní hrálo prim. Taky ale samozřejmě cítila, že kdyby se stala manželkou takto významného pána, tak by jí nově nabyté společenské postavení hodně imponovalo. Byla prostě typ ženy, která to k životu potřebovala,“ podotýká literární historička. 

Neruda, Stroupežnický, Zeyer... 

JUDr. Václav Robert hrabě z Kounic (1848–1913) - Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

JUDr. Václav Robert hrabě z Kounic (1848–1913)Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

Kounic byl vzdělaný, velmi vlastenecky zaměřený člověk. A na jeho ženě se mu mimo stejné názory hodně zamlouvaly. Taky rádi pořádali kulturní a společenské akce, nejčastěji na zámečku Vysoká. Josefina se tam potkala třeba s Janem Nerudou, Ladislavem Stroupežnickým, Juliem Zeyerem a dalšími. 

Když byl Kounic zvolen do Zemského sněmu a později do Říšské rady, rádi spolu cestovali. Nejčastěji do Vídně. Jenže hned po 30 začala mít problémy se srdcem. Trpěla fyzickou slabostí a každé sebemenší nachlazení bylo extrémně nebezpečné. 

Žena dvou mužů 

Zemřela 27. května 1895 ve 46 letech. Její milující manžel si tehdy do svého deníku zapsal: „Odešla má dušička.“ I Antonín Dvořák nesl smrt své múzy velmi těžce. Pietně vložil do violoncellového Koncertu h moll citaci z hraběnčiny oblíbené písně Kéž duch můj sám. 

Autor:  Magda Wdowyczynová
Pořad: Osudové ženy  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pátek 18:30  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas