Stanislav Motl: Proč mám rád Tuláka po hvězdách a vůbec knihy Jacka Londona

Stanislav Motl se na mikrofon svěřil - Foto: Khalil Baalbaki

Stanislav Motl se na mikrofon svěřilFoto: Khalil Baalbaki

Stanislav Motl tři dny bivakoval u hrobu Jacka Londona. Co ho k tomu vedlo?

Knihy Jacka Londona provázejí vlastně celý můj život. A víte proč? Já jim totiž strašně moc věřím. To nejsou vyumělkované příběhy autorů, kteří něco vyslechnou na mejdanech, po hospodách nebo v barech. To jsou opravdové příběhy lidí, kteří je žijí. A to jsou i příběhy Jacka Londona. 

On psal o tom, co prožil. Na vlastní kůži. A on skutečně žil naplno. A v té souvislosti hodně a hodně často přemýšlím nad jeho knihou Tulák po hvězdách. Zaujímá v mém životě místo asi jako bible. Bible života. 

Čtěte také: Audiokniha Tulák po hvězdách jako jeden z pěti audioknižních dárků Českého rozhlasu

Kniha Tulák po hvězdách se vymyká z díla Jacka Londona. Je skoro až mystická. Je to příběh na smrt odsouzeného muže, který se naučil tak ovládat svoje tělo, až se naučil ovládat i svou duši. Takže noc co noc prchal ze svého těla uvězněného ve svěrací kazajce, aby znovu prožíval svoje předchozí životy. 

Knihu Jacka Londona Tulák po hvězdách pro rozhlas načetl Jan Vondráček - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Knihu Jacka Londona Tulák po hvězdách pro rozhlas načetl Jan VondráčekFoto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Ta kniha je natolik sugestivní a přesvědčivá, že se leckdo domnívá, že to musel napsat člověk, který něco takového sám prožil. A Jack London něco podobného napsal i v úvodu: Odjakživa jsem věděl, že znám i jiné doby a jiná místa. A věděl jsem i o jiných osobách, které žijí ve mně. A věř mi, psal London, stejně seš na tom i ty, můj čtenáři. Začti se zpátky do svého dětství a pocit podvědomí, o němž tady mluvím, ti připomene tu zkušenost z dětských let. 

Tulák po hvězdách ale ve své době vyvolal velmi odmítavé reakce. Někteří kritici dokonce psali, že je to obyčejný krvák a krajně primitivní příběh tak strašidelný, že ženy ho nemůžou číst a z mužů jen ti degenerovaní. A já vyčetl, že Jack London k tomu napsal: Mé příběhy jsou prý kruté, protože život je krutý. Ale já si myslím, že život je silný. A ne krutý. A snažím se proto, aby mé romány a povídky byly zrovna tak silné. 

A proč mě Jack London ještě přitahuje? On totiž není sám. Je to dáno ještě tím, že já prostě mám takovou roztoulanou povahu a neustálou touhu po nových zážitcích. A mě odjakživa okouzlovali lidé, kteří po sobě zanechávají stopy a dovedou i po smrti inspirovat. A já jsem po těchto lidech jako posedlý. Oni mě přitahují, fascinují. A všude tam, kam mě osud zanese, se je pokouším hledat. 

Hrob Jacka a Charmian Londonových - Foto: Marina Christensen, Creative Commons Attribution- Share Alike 3.0 Unported license, Wikimedia Commons

Hrob Jacka a Charmian LondonovýchFoto: Marina Christensen, Creative Commons Attribution- Share Alike 3.0 Unported license, Wikimedia Commons

A ty cesty se čím dál častěji snažím absolvovat úplně sám. Abych líp využil danost okamžiku. Ale pak se vám stane něco, čemu nerozumíte. Bylo v Moon Valley, kde jsem tři noci bivakoval vedle hrobu Jacka Londona. Právě v tom místě, kde prožil poslední roky svého života. V sousedství Vlkova domu, který stavěl. 

A já to dělám takhle často, že přijedu na nějaké místo, může to být i hrob, vytáhnu spacák a lehnu si a dívám se na ty hvězdy nad sebou a přemýšlím a sním. A já si to pamatuju, jak jsem si vlezl do toho spacáku, díval jsem se na hvězdy, všude bylo hluboké ticho a já ho vnímal. Pamatuju si, že měsíc byl v úplňku a celé to údolí bylo zatopeno prozářenou bílou mlhou. Tehdy jsem si uvědomil, proč Indiáni to místo pojmenovali právě Měsíční údolí (Mount Valley). Kvůli těmto okamžikům. 

Co mystického sám Motl prožil u Londonova hrobu? Poslechněte si ze záznamu. 

Autor:  Stanislav Motl
Pořad: Studio Retro  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pořad jsme vysílali do ledna 2017  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas