Syn Julese Verna stál za prvním podmořským natáčením. Podívejte se na unikátní záběry 20 000 mil pod mořem

Podmořské záběry z filmu 20 000 mil pod mořem (1916) - Foto:  YouTube kanál Change Before Going Productions, Public domain

Podmořské záběry z filmu 20 000 mil pod mořem (1916)Foto:  YouTube kanál Change Before Going Productions, Public domain

Ještě několik let po smrti Julese Verna vycházely další jeho romány. Dnes už bezpečně víme, že tyto pozdní práce jako Podivuhodné dobrodružství výpravy Barsacovy, Lodivod dunajský nebo Honba za meteorem jsou z velké části dílem jeho syna Michela. Byl to člověk velice podnikavý.

„Michel Verne byl jedním z průkopníků kinematografie. Zfilmoval i celou řadů románů svého otce, včetně 20 000 mil pod mořem, který je citován jako první pokus o podmořské filmování,“ vysvětluje znalec Vernova díla Ondřej Neff. 

Snímek se natáčel za velmi primitivních podmínek. Místo podmořských kamer používali tvůrci vlastní systém vodotěsných trubek a zrcadel, který vyžadoval velmi průzračnou vodu. Točilo se proto na Bahamách. Zajímavé je, že když o 38 let později Disney dělal svůj slavnější remake tohoto filmu, natáčelo se ve stejném zálivu. 

Nechte pracovat fantazii a poslouchejte celý týden Dvacet tisíc mil pod mořem v rozhlasové úpravě Ondřeje Neffa od pondělí do pátku vždy od 16:00 v rámci Léta s Vernem. Všech pět dílů bude po odvysílání ještě týden na webu.  

Autor:  Rostislav Taud
Pořad: Rozhlasová hra - Léto s Vernem  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: neděle 20:00 Déla pořadu: do 120 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas