Top 5 nejzajímavějších objevů, pokusů nebo vědeckých projektů roku 2014 podle posluchačů Meteoru

19. leden 2015

Cesta čápů ze záchranné stanice na svobodu napříč kontinenty. Skutečný tvar „zeměkoule“. Unikátní pokusy. Co vás na webu Meteoru zaujalo nejvíc?

Články s objevy, pokusy a projekty řadíme vzestupně. Žebříček je vypracovaný na základě statistik čtenosti. Ovlivňujete ho tak pouze vy.

5. místo

Čápi z Makova on-line

Čtyři mladí čápi opustili záchrannou stanici Makov s GPS batůžky. Na webu Meteoru jste mohli sledovat každý den aktualizovanou mapu z jejich cesty do Afriky.

Projekt od začátku provázeli komplikace. Nejdříve v den spuštění zemřel čáp Ondra. Pak se jedna z čápic ztratila a druhá se vrátila domů. Nakonec pouze tyhle dvě čápice cestu zvládli. Od 28.10. ale z jejich batůžků žádný signál nepřišel…

4. místo

Trénujte paměť. Stojí to za to, říká neurofyziolog

Zdánlivě nic nového pod sluncem. Ale když to říká spolupracovník aktuálních držitelů Nobelovy ceny za fyziologii…

Od Karla Ježka se dozvíte, že kapacita mozku funguje jako sval. Dá se trénovat. Prozradil také, co se v mozku přesně děje, když si chcete vzpomenout, nebo jak s pamětí souvisí naše smysly.

3. místo

Nejlepší gravitační mapa Země

Odchylka tvaru Země od geoidu. Nerovnosti zvýrazněny tisíckrát.

Nejprve si ji lidé představovali jako placku. Pak jako kouli. Dnes se učí, že ani kulatá není. Protože je na obou pólech zploštělá. Vědci ale právě odhalují její skutečný tvar pomocí gravitačního pole.

Díky moderním družicím vytváří dr. Aleš Bezděk podrobnou gravitační mapu Země. Jaký tvar tedy má zemský geoid? Ukazuje se, že se mění v čase. Například jak se přesouvají masy vody na povrchu Země.

2. místo

3D tiskárny do každé rodiny

V lednu 2014 psal Meteor: „Dnes je ještě název článku velmi předčasný. Ale za 20, možná za 10 let, mohou být 3D tiskárny v domácnostech stejnou samozřejmostí, jako mikrovlnná trouba.“

Skoro rok po sepsání článku se tahle věta zdá značně zastaralá. Ale i když se teď slovo 3D tiskárna skloňuje stále častěji, jde o projekt s počátkem už v 80. letech.

1. místo

Fyzikální pokus – tužka a rýže

Banalita? Ale víte, co se stane, když nasypete do suché prázdné plastové lahve obyčejnou rýži, zapíchnete do ní tužku a pokusíte se ji vytáhnout?

Jednoduché video ze studia vidělo přes 9000 lidí. Pokus je to tak triviální, že si ho můžete zkusit i doma. Vysvětlení najdete v článku.

Další zajímavé články, audia a videa najdete každý týden přímo na stránkách Meteoru.

autor: rota
Spustit audio