TRAILER: Spalovač mrtvol poprvé v éteru. David Novotný ve strhujícím příběhu manipulace a proměny člověka v bestii

V roli spalovače mrtvol uslyšíte Davida Novotného - Foto: Khalil Baalbaki

V roli spalovače mrtvol uslyšíte Davida NovotnéhoFoto: Khalil Baalbaki

Poslechněte si ukázku. Zjistěte, jak se rozhlasová adaptace natáčela. A poslouchejte živě v pátek 17. listopadu od 20:00 na Dvojce nebo pak ještě týden na webu.

Nejslavnější a neznámější adaptací novely Ladislava Fukse Spalovač mrtvol (1967) je určitě stejnojmenný film Juraje Herze s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Téma novely se ale rozhodně netýká konkrétní doby. O její aktuálnosti svědčí i řada adaptací z poslední doby, např. v Národním divadle. Poprvé ji dramatizuje i Český rozhlas. 

Nečekejte film 

„Řadu věcí, které si posluchači pamatují z knihy nebo filmu, v rozhlasové hře nenajdou,“ varuje dramaturgyně Zuzana Vojtíšková. „Určité okleštění o vedlejší motivy je v rozhlase nutné. To nejdůležitější je najít v příběhu téma, které vás zajímá. V našem případě je to proměna člověka.“ 

Premiéru poslouchejte v pátek 17. listopadu ve 20 hodin na Dvojce. Po odvysílání bude záznam hry ještě týden dostupný na stránce Hry a četba a v mobilní aplikaci Radiotéka.

„Kopfrkingel sleduje ve svém životě krásu, jaká se může zdát bizarní. Chce pomáhat lidem. Ale v zájmu snahy, jejímž výsledkem má být v jeho očích krása, se on sám promění v odpudivé zvíře. Silné je pro nás i téma manipulace.“ Režisér Aleš Vrzák obsadil do hlavní role Davida Novotného. 

Staré téma, moderní design zvuku 

„Je důležité postihnout Kopfrkingelovy fašistické, nacionalistické sklony, postihnout tu myšlenku: co je to jedinec proti národu. Vystihnout to, co z něj sálá, proč naplní ten úkol pálit,“ vysvětluje Vrzák. Kromě strhujícího zvukového designu se můžete těšit na hlasy Ivana Trojana, Petry Špalkové a dalších. 

Premiéru rozhlasového Spalovače mrtvol poslouchejte v pátek 17. listopadu ve 20 hodin na Dvojce. Po odvysílání bude záznam hry ještě týden dostupný na stránce Hry a četba a v mobilní aplikaci Radiotéka. Jestli vás zajímá, jak se adaptace natáčela, poslouchejte celý tento týden před 9:00 Radiožurnál nebo sledujte jeho web

Autor:   Český rozhlas  (ČRo)
Pořad: Rozhlasová hra  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: neděle 20:00  |  Délka pořadu: 40–100 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas