Začalo to pitvou kravského oka

13. prosinec 2014

Narodil se před 58 lety v Teheránu, v dětství závodně krasobruslil a vzpíral. Dnes je jedním z nejuznávanějších očních lékařů a perkusionistů u nás.

V jeho první vzpomínce z dětství figuruje chlapeček ve žluté vestě, který se topí. Až později se od maminky dozvěděl, že to byl vlastně on.

Imran Zangi vyrůstal v malém Orientu uprostřed Prahy - ve své rodině. Později zběhl ze hry na housle a začal muzicírovat po karlovarských barech, kde se naučil bubnovat. Dotáhl to až do doprovodné kapely Mikiho Volka, později do Yo Yo Bandu nebo ke hraní s Janou Koubkovou.

Druhá kariéra Imrana Zangiho, tedy dráha očního lékaře, začala na základní škole pitvou kravského oka a skončila například operací, při níž spravil jisté ženě šilhání. Díky tomu se vdala a dodnes, když se ráno podívá do zrcadla, si na něj vzpomene. Dnes je rád, že vydržel u medicíny i hudby, ačkoliv to leckdy bylo obtížné skloubit.

I o tom, že největší bohatství si člověk nosí v hlavě, si Imran Zangi povídal s Jitkou Novotnou.

Poslechněte si pořad ze záznamu v iRadiu.

autor: Filip Lukeš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.