Cicero. Tajemství možná nejslavnějšího špiona druhé světové války

Elyesa Bazna, přezdívaný Cicero, (60. léta). Cicero dal Hitlerovi datum vylodění v Normandii. Zemřel ve věku 66 let v Mnichově, hlavním městě Bavorska, kde žil několik let - Foto: Fotobanka Profimedia

Elyesa Bazna, přezdívaný Cicero, (60. léta). Cicero dal Hitlerovi datum vylodění v Normandii. Zemřel ve věku 66 let v Mnichově, hlavním městě Bavorska, kde žil několik letFoto: Fotobanka Profimedia

Špion, kterému až tak nešlo o boj proti Hitlerovi. Poslouchejte pouze do 12. března 2018.

Leckdo ho považuje za nejslavnějšího špiona 2. světové války. Nikdy nebyl odhalen. Dodnes je kolem něho spousta tajemství a záhad. Byl prý navenek jakoby neprůhledný, nepopsatelný, bez jakýchkoliv emocí. I když mu šlo o život. Přesto pracoval neúnavně, dokonce i s nadšením. 

Autor: Stanislav Motl
Dramaturgie: Bronislava Janečková
Režie: Vlado Príkazský
Hosté: Zdena Míčová a Jan Janků
Spolupráce: Jitka Borkovcová, Tomáš Gsöllhofer

Jediné, co ho opravdu zajímalo, to byly peníze. Hodně peněz. Těm byl ochoten obětovat úplně vše. Když už si myslel, že má vyhráno, že je už dostatečně bohatý a neohrozitelný, vydal se za moře. Užívat si života boháče. Jak ale se svými milióny nakonec naložil? 

V pořadu zazní ukázka z filmu Pět prstů, čteme z knihy Jesuse Hernandeze Záhady a tajemství druhé světové války, citujeme z knihy Ludvika Card Mayoise Operation Cicero a z knihy Stanislava Motla Cesty za oponu času. 

Autor:  Stanislav Motl
Pořad: Stopy, fakta, tajemství...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí 18:30  |  Délka pořadu: 28 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace