Jasnovidná paní Emilie

Vzducholoď Italia v roce 1928 ztroskotala v Arktidě. Do záchrany trosečníků se kromě Amudsena pustil kde kdo.

Nešťastný příběh o dobytí severního pólu vzducholodí je u nás známý především díky Františkovi Běhounkovi. Tento jediný český vědec v expedici celý příběh poutavě popsal v knize Trosečníci polárního moře.

Víme tak o strádání, kterým byli vystaveni trosečníci na ledové kře. Víme i o obrovské mezinárodní solidaritě.

Nejlepší muži tehdejšího světa byli ochotni pro záchranu trosečníků obětovat i své vlastní životy. Jako například Amudsen. Ve strhující akci se trosečníky nakonec podařilo zachránit ruskému ledoborci Krasin.

O záchranu trosečníků, zejména v době, kdy s nimi nebylo žádné spojení, usilovalo mnoho lidí. Včetně radioamatérů. A včetně – věřte nebo ne – jasnovidců, spiritistů z tehdejšího Československa.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.