Válka s mloky: výmysl, nebo skutečnost?

Reálná fosílie druhu Andreas scheuchzeri, ze které Čapek pro své Mloky vycházel - Foto:  Ghedoghedo, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Reálná fosílie druhu Andreas scheuchzeri, ze které Čapek pro své Mloky vycházelFoto:  Ghedoghedo, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Úspěšný román předvídající hrůzy nacismu? Anebo rekonstrukce možná už proběhlé války kdysi v minulosti? Války o dominantní postavení v přírodě...

K napsání proslulé Války s mloky Karla Čapka inspirovala hrozba hitlerovského Německa, která se později měla naplnit. Podnětem pro toto Čapkovo dílo se však také stala jistá dodnes málo známá událost z roku 1772. 

Jistý švýcarský vědec tehdy objevil kostru záhadného velemloka, který žil před 25 miliony let. Velemlok označený jako Andrias scheuchzeri nedá už mnoho let spát záhadologům z celého světa. 

Po stopách tohoto tvora, který byl považováný i za předpotopního člověka, se vydala expedice českých badatelů vedená dnes již legendárním cestovatelem a spisovatelem ing. Ivanem Mackerlem.  

On-line do 24. srpna 2014. Ostatní záznamy pořadu Stopy, fakta, tajemství... najdete v iRadiu.
 

Autor:  Stanislav Motl
Pořad: Stopy, fakta, tajemství...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí 18:30  |  Délka pořadu: 28 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 17. října  2016 v 18:30     Audio  rubrika: Stopy, fakta, tajemství...

  Železný Arnošt

  Dodnes se o něm vyprávějí legendy. Byl prý nezranitelný. Nepřátelské střely se mu vyhýbaly. Byli lidé, kteří tvrdili, že ho viděli umřít, aby ho pak vzápětí viděli živého a zdravého.

   
 • 10. října  2016 v 18:30     Audio  rubrika: Stopy, fakta, tajemství...

  Věčné světlo hvězdáře Štefánika

  Vnímáme ho, jak oficiální portréty ukazují, coby vážného politika, jednoho ze spoluzakladatelů Československé republiky. Jenomže Milan Rastislav Štefánik byl především mimořádně charismatický muž. Muž plný ohně.

   
 • 3. října  2016 v 18:30     Audio  rubrika: Stopy, fakta, tajemství...

  Probdělé noci jednoho meteorologa

  Ta událost vešla do světových dějin jako Den „D“. Neboli operace Overlord. Spojenecká invaze, zahajující osvobození západní Evropy od německých nacistů.

   

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace