Hry a četba16. července  2017 v 13:03  

Zdeněk Kozák: Český Honza

Český Honza je urostlý chasník, který se ničeho nezalekne. Dokáže vyzrát na čerty, přemůže draka, ale zdá se, že na falešné lidi je přece jen krátký. Jenomže jsme v pohádce... - Foto:  pixabay.com

Český Honza je urostlý chasník, který se ničeho nezalekne. Dokáže vyzrát na čerty, přemůže draka, ale zdá se, že na falešné lidi je přece jen krátký. Jenomže jsme v pohádce...Foto:  pixabay.com

O chalupářském synkovi, který se musí vydat do světa, aby unikl verbířům. Poslouchejte do neděle 23. července 2017.

Díky své odvaze a spravedlnosti získá Honza na své cestě kouzelné housle, které užívali dva popletení čerti ze starého mlýna. Se zázračnými houslemi přemůže zákeřného draka a vydá se na další dobrodružství. V příběhu Zdeňka Kozáka, který vychází z lidových motivů, si hlavní hrdina lehce poradí s nadpřirozenými bytostmi, ale záhy zjistí, že na lidskou proradnost sám nestačí. 

Nebýt hodné princezniny služky Madlenky, by totiž skončil navěky v šatlavě záludného krále Hulána III. a jeho rozmazlené dcery Krasomíry. Jak potrestat zloděje houslí, jejichž moc může být zneužita? Humorná pohádka o tom, že kouzla nemusí člověku přinést jen štěstí, proto je lepší důvěřovat vlastnímu úsudku a přátelství druhých, je navíc obohacena půvabnými písničkami. 

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Osoby a obsazení: Honzova máma (Drahomíra Hofmanová), Honza (Jan Kolařík), Karafiát (Jaroslav Kuneš), Král Hulán III. (Zdeněk Junák), Princezna Krasomíra (Zuzana Slavíková), Madlenka (Gabriela Ježková), Čert Mariáš (Erik Pardus), Čert Kleofáš (Jiří Tomek), Babička kořenářka (Libuše Billová), Drak Šarkán Pětihlav (Jiří Pecha).
Autor a texty písní: Zdeněk Kozák
Dramaturgie: Marek Horoščák
Hudba: Karel Cón
Režie: Zdeněk Kozák
Zvukový mistr: Josef Daněk
Natočeno v Českém rozhlase Brno v roce 2002. 

Čtěte také: Další dostupné Hry a četby na Dvojce

Autor:  Zdeněk Kozák,  Hana Hložková
Pořad: Pohádka  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: neděle 13:05  |  Délka pořadu: do 55 minut  
 

Dál připravujeme

Kdy vysíláme

K poslechu na jiných stanicích

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas