Hry a četba19. června  2018 v 20:00  

Alois Musil: Poprvé v poušti (2/5)

Ilustrace z knihy Roberta Talbota Kellyho Egypt painted and desribed (1902) - Foto:  Internet Archive Book Images, zdroj: Flickr, Public domain

Ilustrace z knihy Roberta Talbota Kellyho Egypt painted and desribed (1902)Foto:  Internet Archive Book Images, zdroj: Flickr, Public domain

Z díla českého kněze, beduína a špiona čte Norbert Lichý. Poslouchejte do úterý 26. června 2018.

Účinkuje: Norbert Lichý
Připravil: Libor Magdoň
Režie: Radovan Lipus
Dramaturgie: Eva Lenartová
Zvuk: Hana Kovalová
Premiéra 18. 6. 2018

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Doktor teologie, katolický kněz, cestovatel a spisovatel, etnograf a také dobrodruh s pověstí špióna Alois Musil je považován za jednoho z největších orientalistů a arabistů přelomu 19. a 20. století, a je řazen ke světově uznávaným představitelům české vědy. 

Výsledky svých cest a studií publikoval v rozsáhlé šestidílné sérii Oriental Explorations and Studies (Orientální výzkumy a studie). Myslel však i na mladé čtenáře, kterým věnoval dvacet dobrodružných románů, jejichž děj se odehrává v arabském světě. 

Pro pětidílnou rozhlasovou četbu upravil Libor Magdoň cestopis Tajemná Ambra, ale částečně čerpal taky z verze pro mládež s názvem Poprvé v poušti. Autor vypráví o své cestě k zámečku v Musilově transkripci známém jako Ambra. 

Bez doprovodu příslušníků jednoho z místních kmenů bylo místo skutečně téměř nedostupné a putování životu nebezpečné. Rozhlasová četba, která vznikla v ostravském studiu, bude především zážitkem pro milovníky dobrodružného vyprávění odehrávajícího se v reálných exotických kulisách. A to jsme, pravděpodobně, čas od času všichni. 

Čtěte také: Další dostupné Hry a četby na Dvojce

Nemůžete najít starší díly? Nápověda 

Autor:  Alois Musil
Pořad: Čtení na pokračování  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 20:04  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Dál připravujeme

Kdy vysíláme

K poslechu na jiných stanicích

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas