Hry a četba7. prosince  2017 v 20:04  

Barbora Haplová: Podvodníci (9/10)

Ponořte se do tajemného světa Podvodníků, do kterého se vstupuje skrze bazén v Mezivodní ulici a poslouchejte o cestě Františky Kyliánové za pravdou o svém otci, největším podvodníku v Podvodí - Foto:  Apolonis, Steampunk Tendencies,  Deviantart.com,  CC BY-SA 3.0

Ponořte se do tajemného světa Podvodníků, do kterého se vstupuje skrze bazén v Mezivodní ulici a poslouchejte o cestě Františky Kyliánové za pravdou o svém otci, největším podvodníku v PodvodíFoto:  Apolonis, Steampunk Tendencies, Deviantart.com, CC BY-SA 3.0

Pracovna. Původní fantasy seriál s unikátním hudebním designem. Všechny díly jsou dostupné neomezeně.

Šestnáctiletá Františka žije se svou matkou obyčejným a ničím nezajímavým životem. Jednoho dne jí ale přijde dopis z Ministerstva Podvodnictví. Píše se v něm, že její otec zemřel a zanechal po sobě jisté dědictví. Kde se nachází země Podvodníků a kdo Podvodníci vlastně jsou? Byl její otec jedním z nich? Na tyto otázky se mladá a poměrně naivní dívka vydává hledat odpovědi přímo do Podvodí. Světa, o kterém dosud neměla ani tušení. 

„Na začátku je velmi ztracená, protože není vychovaná k vychytralosti a kličkám, což jsou speciality Podvodníků. Proto se chová velmi hloupě a stále vyžaduje, aby jí někdo pomáhal. Postupně se ale začne prokousávat k vlastnímu rozumu,“ říká autorka četby Barbora Haplová o hlavní hrdince Františce (Markéta Frösslová). Právě jejíma očima a také ušima vnímáte Podvodí, které svou špinavou, ukřičenou a bujarou atmosférou z části připomíná středověké město. Tam ale pátrání Františky rozhodně nekončí. Pod Podvodím se totiž nalézá ještě další neznámá země. 

Účinkují: Markéta Frösslová, Václav Vydra, Daniela Kolářová, Klára Suchá, Ondřej Rychlý, Libuše Švormová, Petr Jeništa, Dušan Sitek, Hana Seidlová, Tomáš Karger, Miroslav Hruška, Otmar Brancuzský a další.
Hudební design: Jan Trojan
Zvuk: Tomáš Pernický
Produkce: Jana Knappová
Dramaturgie: Lenka Veverková
Režie: Vít Vencl
Natočeno v roce 2017. Preméra.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

„Baví mě vymýšlet si imaginární světy a zkoumat jejich zákonitosti. Inspirací mi byly prostory kolem mě: antikvariáty, vetešnictví, bazén na Výstavišti a lidé, co křičí v hospodě a v tramvajích...“ dodává autorka, kterou ovlivnily například knihy Harry Potter, Pán Prstenů, Farma zvířat, 1984, My nebo Den trifidů. Nyní ji baví seriály Rick a Morty nebo Black Mirror. 

V režii Víta Vencla vznikla výjimečná četba, ve které není prostor pro ticho. Spolu s Františkou se propadnete do směsice tajuplných zvuků a ruchů, jež jsou všude kolem. Země Podvodníků však rozhodně není ilustrována realistickými a popisnými zvukovými prostředky. Naopak. Hudební plochy a atmosféry Jana Trojana umě vytvářejí svět, o kterém jste ještě neslyšeli. 

Čtěte také: Další dostupné Hry a četby na Dvojce

Nemůžete najít starší díly? Nápověda 

Autor:  Barbora Haplová
Pořad: Čtení na pokračování  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 20:04  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Dál připravujeme

Kdy vysíláme

K poslechu na jiných stanicích

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas