Hry a četba9. února  2018 v 22:00  

Irena Brežná: Nejlepší ze všech světů (5/5)

Janě matka zmizela bůhvíproč ve vězení. A otec? Právník a buržoazní element musí pracovat kdesi na stavbě - Foto:  FORTEPAN / Zsanda Zsolt, Wikimedia Commons,  CC BY-SA 3.0

Janě matka zmizela bůhvíproč ve vězení. A otec? Právník a buržoazní element musí pracovat kdesi na stavběFoto:  FORTEPAN / Zsanda Zsolt, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Dívčí dospívání v atmosféře socialistické reality slovenského maloměsta začátku 60. let. Čte Jana Stryková. Poslouchejte až do pátku 16. února 2018.

Jaká slova jsou v této zemi nebezpečná? Proč už na zdech nevisí Ježíš Kristus, ale soudruh prezident? Co znamená být proletář? Tyto a mnohé další otázky trápí hlavní hrdinku knihy, 11letou Janu. Právě dětská perspektiva umožnila autorce vyjádřit, co dospělí už vyjádřit neumějí. 

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Čte: Jana Stryková
Pro rozhlas upravila: Petra Lásková
Překlad: Jana Zoubková
Zvukový mistr: Roman Špála
Dramaturgie: Lenka Veverková
Režie: Yvona Žertová
Natočeno v roce 2017

Kde ale máma je? Všichni se tváří, jako by nikdy neexistovala. Nikdo nevysloví její jméno, nikdo nevypráví příhody z doby, kdy tu ještě byla, jako se to dělá o mrtvých, mluví se o nich jen dobře, aby nás v noci nestrašili. 

Nikdo nedává mámu pozdravovat a nikdo se neptá, jak se jí daří. Je mrtvější než mrtvá. To vše říká Jana, které matka zmizela bůhví proč ve vězení a otec, právník a buržoazní element, musí pracovat kdesi na stavbě. 

O autorce 

Irena Brežná se narodila v roce 1950 na Slovensku. Od roku 1968 žije ve Švýcarsku jako německy píšící novinářka a spisovatelka. Její kniha je bravurně zvládnutým naivistickým stylem zachycuje začátky dívčího dospívání v atmosféře slovenského maloměsta na začátku 60. let. 

Čtěte také: Další dostupné Hry a četby na Dvojce

Nemůžete najít starší díly? Nápověda 

Autor:  Irena Brežná
Pořad: Četba na pokračování  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 22:00  |  Délka pořadu: cca 25 minut  
 

Dál připravujeme

Kdy vysíláme

K poslechu na jiných stanicích

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace