Hry a četba20. března  2017 v 22:00  

Jan Němec: Dějiny světla (6/15)

Ateliérem světově proslulého fotografa Františka Drtikola prošly nejvýraznější osobnosti a nejkrásnější ženy meziválečné Prahy - Foto: Katalog aukční síně Christie's

Ateliérem světově proslulého fotografa Františka Drtikola prošly nejvýraznější osobnosti a nejkrásnější ženy meziválečné PrahyFoto: Katalog aukční síně Christie's

Životopis prvorepublikového fotografa Františka Drtikola. Poslouchejte až do středy 29. března 2017.

Říká se, že amatérský fotograf řeší fotoparáty, profesionál objektivy a mistr světlo. Fotografa Františka Drtikola oslovovali za první republiky „mistře“ a světlo ho skutečně provázelo celým životem, nejprve jako fotografa a později také jako duchovního učitele. 

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Čte: Michal Bumbálek
Připravil: Jan Němec
Režie: Lukáš Kopecký
Natočeno v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 2017

Muž rozporů 

Drtikol byl mužem protikladů, ne-li přímo rozporů. Je spojený hlavě s Prahou, kde měl za první republiky svůj slavný atelier na rohu Jungmannovy a Vodičkovy ulice. Ale pocházel z Příbrami a v Praze působil tak trochu jako dandy z maloměsta. Vystavoval na čtyřech kontinentech, vypracoval se ke světové slávě, ale jako živnostník dvakrát v životě zkrachoval. 

Světovou slávu si vydobyl hlavně akty. Dnes se prodávají na aukcích za statisíce. V osobním životě ale neměl na ženy štěstí. Ještě před první válkou se bláznivě zamiloval do své modelky Elišky Janské, ta ho ale odmítala. Po válce se oženil s tanečnicí Ervínou Kupferovou, ale manželství netrvalo dlouho. 

Drtil jsem kola, která mě svírala  

Na přelomu 20. a 30. let se Drtikol obrátil k buddhismu a prý i dosáhl nirvány, když jednou kráčel po Václavském náměstí. V jeho životě přišel ale ještě jeden rozpor: když jako duchovní učitel vstoupil v roce 1945 do Komunistické strany Československa a formálně v ní setrval až do své smrti (1961). 

„Jmenuji se Drtikol – drtil jsem kola, která mně svírala. Jsem fotografem. Fotografoval jsem světlem. Píši lidem do duše světlem poznání.“
František Drtikol, fotograf

Za životopisný román o Drtikolovi Dějiny světla obdržel brněnský spivatel Jan Němec v roce 2014 Cenu česká kniha a Cenu Evropské unie za literaturu. Vypráví Drtikolův život především jako příběh světla. Toho vnějšího, s nímž Drtikol pracoval jako fotograf, ale i toho vnitřního, ke kterému se obrátil v druhé polovině života. 

Jan Němec, autor knihy (a četby) Dějiny světla - Foto: Anna Nádvorníková

Čtěte také: Další dostupné Hry a četby na Dvojce

Nemůžete najít starší díly? Nápověda 

Autor:  Jan Němec
Pořad: Četba na pokračování  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 22:00  |  Délka pořadu: cca 25 minut  
 

Dál připravujeme

Kdy vysíláme

K poslechu na jiných stanicích

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace