Hry a četba19. března  2017 v 20:00  

Pavel Molek: Hle, vítěz přichází!

Händelova hudba byla vždy dramatická i jásavá - Foto: Nakladatelství Vyšehrad

Händelova hudba byla vždy dramatická i jásaváFoto: Nakladatelství Vyšehrad

Hříčka o Georgu Friedrichu Händelovi (Viktor Preiss). Poslouchejte do středy 29. března 2017.

Hybným motorem příběhu nejsou jen dějinné události, ale i klíčová postava Händela - skladatele s nutkavou potřebou komponovat a zkomponované nechat ožít, výbušná osobnost stejně okouzlující jako nesnesitelná, oddaná své věci ale ničemu jinému. Jak se žije a tvoří ve společnosti hudebního génia, zakouší v příběhu libretista Thomas Morell a mladý Händelův obdivovatel Christoph Willibald Gluck. 

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Osoby a obsazení: Händel (Viktor Preiss), Morell (Kamil Halbich), Gluck (Miloslav König), princ z Walesu (Leoš Noha), voják (Ondřej Bauer), kolportéři (Kryštof Nohýnek, Prokop Košař), drožkař, uvaděč (Jiří Knot), sluha (Jaroslav Vlach), prostitutka (Lenka Zbranková), prodavačka (Veronika Pospíšilová), hlas (Zdeněk Hess), prodavači (Petr Halíček, Rostislav Novák) a kněz (Martin Bažil)
Dramaturgie: Klára Novotná
Režie: Vít Vencl
Natočeno v roce 2016

Jedno ze svých nejslavnějších oratorií nazvané Juda Makabejský věnoval Georg Friedrich Händel Williamu Agustovi, vévodovi z Cumberlandu jako poctu po jeho záchraně Londýna a odvrácení útoku skotské armády v roce 1746. Ale musí být cesty hudební historie vždycky tak přímočaré? 

Kde vznikl námět? 

Námět k oratoriu nalezl Händelův dvorní libretista Thomas Morell v knihách Makabejských patřících mezi takzvané deuterokanonické spisy, které jsou některými církvemi uznávané jako součást biblického Starého zákona. 

Líčí osudy hrdinného Judy, syna židovského kněze Matatjáše Makabejského, jenž se jen s hrstkou bojovníků statečně postavil vojsku velké asyrské říše. Právě téma oratoria přesně zapadlo do anglického vlasteneckého opojení a získalo podobný ohlas jako Händelova hudba, dramatická i jásavá. Proč bylo ale právě hrdinné vítězství slabšího Judy proti silnému nepříteli použito jako metafora pro jednoznačný úspěch početnější, králem podporované anglické armády proti jakobitským vojskům, tvořených z velké části skotskými horaly? 

Čtěte také: Další dostupné Hry a četby na Dvojce

Autor:  Pavel Molek
Pořad: Rozhlasová hra  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: neděle 20:00  |  Délka pořadu: 40–100 minut  
 

Dál připravujeme

Kdy vysíláme

K poslechu na jiných stanicích

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas