Hry a četba19. května  2017 v 09:40  

Plnil sen matky. Dokud nezemřela. Příběhy slavných: Roald Amundsen

Roald Amundsen (1872–1928) zemřel při záchrané výpravě. Jedním z trosečníků, které se vydal hledat, byl Čech - Foto:  Nasjonalbiblioteket, zdroj: Flickr,  No known copyright restrictions

Roald Amundsen (1872–1928) zemřel při záchrané výpravě. Jedním z trosečníků, které se vydal hledat, byl ČechFoto:  Nasjonalbiblioteket, zdroj: Flickr, No known copyright restrictions

Účinkují Miroslav Etzler a Václav Rašilov.

Už jako malý zbožňoval cestopisy a zimu. Klíčové rozhodnutí o první mrazivé expedici padlo v roce 1888, když Fridjtjof Nansen přešel celé Grónsko. Roaldovi bylo 16 a chtěl dokázat něco podobného. Začal s pilováním „fyzičky“: lyžoval, vesloval, hrál fotbal. Rodiče ho považovali za snílka. 

 

Roald Amundsen. Účinkují Miroslav Etzler a Václav Rašilov. Napsal Matěj Fišar. Režie Bela Schenková.

Vložit na svůj web

Souboj snů 

Matka trvala na vysokoškolském studiu co nejdál od lodí a vody. Její přání, aby byl lékařem, plnil. Ale jen dokud náhle nezemřela. V 21 se školou skončil a začal plnit svůj sen stát se polárníkem: zkoušel přejít mrazivou Hardangerskou vysočinu, tři roky se plavil s lovci tuleňů, stal se kormidelníkem. 

V roce 1896 se jako první důstojník u Belgičana Gerlacha vydal na svou první expedici k jižnímu pólu. Na 13 měsíců tehdy uvízli v ledu. Mnoho členů posádky propadlo bílému šílenství. Ne tak on. A když se konečně vrátili, vrhnul se na studium mořeplavectví a začal s přípravou vlastní expedice. 

Souboj o prvenství 

Roald Amundsen - Foto:  Nasjonalbiblioteket, zdroj: Flickr, Public domain,  Anders Beer Wilse (1865–1949)

Roald AmundsenFoto:  Nasjonalbiblioteket, zdroj: Flickr, Public domain, Anders Beer Wilse (1865–1949)

Trvala 43 měsíců (z toho 5 měsíců ve 40stupňových mrazech a celé 3 měsíce na lyžích). Konečně ale mohl světu odtelegrafovat zprávu, že úspěšně proplul Severozápadním průjezdem na Aljašku. První krok k dobytí pólu měl za sebou. Zbývalo rozhodnout, jestli sever nebo jih. Vybral sever. 

Expedice vyrazila k severu. Jenže tam už zamířil americký admirál Robert Peary. A tak Amundsen mění plán a zamíří k jihu. Ani tam se ale nechystá sám. Jeho i výpravu britského kapitána Roberta Scotta uvězní v Antarktidě na půl roku mrazivá polární noc. Když konečně teplota vystoupá na –22° C, může závod začít. 

Souboj o jižní pól 

Amundsen se psím spřežením spěchá k pólu. Scott bere svoji expedici víc vědecky: jde pomalu, zkoumá. Jeho těžký náklad táhnou nemotorní poníci, poruchové motorové saně a nakonec lidi sami. Když konečně dorazí k pólu, najde tam norskou vlajku. 

Amundsenova výprava jižní pól dobyla 14. prosince 1911. Dohromady tam strávili 36 hodin. Chtěli mít jistotu, že opravdu byli první. Když tam Scott dorazil, byl už Amundsen na cestě zpátky a v hlavě plánoval další výpravu. Scott návrat nepřežil. 

Mapa s trasami Amundsenovy (červeně) a Scottovy (zeleně) cesty na jižní pól - Foto:  Tchoř, Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0

Souboj o čest a o život 

Amundsen v červenci 1918 podnikl cestu z Norska kolem Ruska a Aljašky až do USA. Expedici ale stíhal jeden problém za druhým a do cíle doplul jen s tříčlennou posádkou. I tak byl první, kdo obeplul svět nad severním polárním kruhem. Bylo na čase splnit si další sen. O přeletu polárního oceánu. Podařilo se mu to 25. května 1925. Pak severní pól přeletěl ještě vzducholodí. 

Tenhle úspěch měl ale hořkou pachuť. Pilot expedice Umberto Nobile ho využil jako nástroj k šíření slávy Mussoliniho fašistické vlády. Amundsen se stáhl do pozadí. V roce 1928 ale přijal nabídku k záchraně ztracené Nobilovy vzducholodi (členem posádky byl i František Běhounek). Na Špicberky, kde měl začít s pátrací akcí, ale nikdy nedorazil... 

Roald Amundsen v kožichu z tulení kůže před letadlem Dorniee Wal - Foto:  Nasjonalbiblioteket, zdroj: Flickr,  No known copyright restrictions

Autor:  Matěj Fišar, Věra Luptáková  (lup)
Pořad: Příběhy slavných  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:40; pondělí-pátek 17:42  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Dál připravujeme

Kdy vysíláme

K poslechu na jiných stanicích

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace