Hry a četba22. září  2017 v 09:40  

Při autonehodě přišla o ledvinu a málem i o nohu. Kariéru ale znovu rozjela. Příběhy slavných: Judita Čeřovská

Judita Čeřovská (1929–2001) po maturitě začala dělat sekretářku Centrotextu, kde si ji našel i budoucí manžel, právník Vladimír Čeřovský - Foto:  CC BY 3.0,  Schattawa

Judita Čeřovská (1929–2001) po maturitě začala dělat sekretářku Centrotextu, kde si ji našel i budoucí manžel, právník Vladimír ČeřovskýFoto:  CC BY 3.0, Schattawa

Jednoduché to neměla ani na začátku. V příběhu (polo)zapomenuté vítězky talentové show účinkují Marie Štípková a Václav Jílek.

Proslavily ji hity Dominiku, Malý vůz nebo Řekni, kde ty kytky jsou. Na první desce zpívala francouzsky, německy, italsky, anglicky i rusky, a přece šlo poznat, že ví, o čem zpívá. Vysoká brunetka s očima jak uhel a smyslnými rty byla populární ve stejné době jako Neckář, Kubišová nebo Laufer. Populárnější než doma byla v západním Německu. 

Vážná autonehoda 

V říjnu 1959 málem nepřežila autonehodu cestou z koncertu. Josef Zíma za volantem usnul a u Dobříše narazili do stromu. Spolucestující režisér Jiří Jungwirth zemřel na místě. Čeřovská měla 11 zlomenin, prasklá játra, utrženou ledvinu a vypadalo to na amputaci nohy. V nemocnici byla tři čtvrtě roku. Dva roky o ní pak nikdo ani neslyšel. 

 

Judita Čeřovská. V režii Bely Schenkové účinkují Marie Štípková a Václav Jílek.

Vložit na svůj web

Tehdy se o ní musel starat manžel jako o malé dítě. Učila se znovu chodit. Nakonec se vrátila i do branže. Nezapomnělo se na ni možná i díky její dvorní textařce Jiřině Fikejzové. Napsala pro ni úžasné texty jako třeba Měsíční řeku, Malý vůz nebo Můj ideál. Nezvyklý měla ale už i začátek kariéry. 

Zpívající žena v domácnosti 

V roce 1957 se coby žena v domácnosti se dvěma dětmi sama přihlásila do soutěže Hledáme mladé talenty. Jako každé malé děvče z lepší rodiny chodila na hodiny zpěvu a z dob studií měla zkušenosti s amatérskými kapelami, ale že v soutěži skončí druhá, ji nenapadlo.  

Myslela si, že tím všechno taky skončí. Ale rázem přišla nabídka z nejluxusnějšího pražského podniku Music hall Alhambra. Doslova přes noc z ní byla profesionální zpěvačka. Práce v pop-music prostě nejde dohromady s harmonickým manželským životem... 

60. léta 

Bouřlivý konec 60. let strávila s obnovenou kariérou na štacích v zahraničí. O emigraci prý ale neuvažovala. Jezdila do Německa i SSSR, kde prý bylo „to nejlepší publikum na světě“. Pak přišel zlom. Kolem roku 1988 měla dělat desku, ze které ale „nějak sešlo“. A nikdo neřekl proč. 

O pořádnou práci nezavadila a o rok později s tím definitivně sekla a odešla do důchodu. To už se její písničky braly jako nostalgické retro. Taky ji dohnaly zdravotní problémy, hlavně po té děsné autonehodě. Koupila chatu na Šumavě a odstěhovala se tam. 

Šumavský důchod 

Žili tam s ní dva muži: muzikant Ivan Smetáček, se kterým zpívala, a bývalý lyžařský trenér Jiří Horský. Byla to nerozlučná trojka, kdy „kluci“ pořád něco přestavovali a Judita je ráda krmila. Usmířila se i s dětmi. Stala usměvavou dámou v letech, do které by nikdo neřekl, že dřív okouzlovala davy. 

Konec kariéry 

Pořad: Příběhy slavných  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:40; pondělí-pátek 17:42  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Dál připravujeme

Kdy vysíláme

K poslechu na jiných stanicích

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas