Hry a četba11. října  2017 v 22:00  

Roald Dahl: Sólový let (8/10)

Roald Dahl: Sólový let - Foto: Peter Black, zdroj: Flickr.com

Roald Dahl: Sólový letFoto: Peter Black, zdroj: Flickr.com

O první životní zkoušce: práci pro Shell v Africe a boji proti bwana Hitlerovi. Čte Jaroslav Plesl. Poslouchejte až do středy 18. října 2017.

Román navazuje na autobiografickou knížku Kluk. Dahl se v ní tentokrát už jako mladý muž vydává za svou první prací u firmy Shell do Afriky. Jeho cesta začíná na podzim roku 1938 na palubě rozhrkaného parníku. Cílem je Tanganika (dnešní Tanzánie), tehdy britská država. 

Účinkuje: Jaroslav Plesl
Režie: Dimitrij Dudík
Dramaturg: Hynek Pekárek
Překlad: Alice Chocholoušková
Rozhlasová úprava: Petr Balajka
Natočeno v roce 2015.

Dahl si užívá všech výhod „bílého kolonisty“, pracuje za slušný plat a vykonává práci, která vyžaduje hlavně zdatnost, odolnost a naučit se svahilsky. Na pracovních cestách potkává zajímavé lidi, ať už Evropany nebo domorodce. Obdivuje přírodu i poklidné životní tempo. 

Konec idyly 

Idylu naruší předzvěst nevyhnutelné války s nacistickým Německem. Dahl se jí nejprve účastní jako nedobrovolný velitel jednotky, která má internovat zdejší početné německé obyvatelstvo. Po vstupu Británie se rozhodne bojovat proti bwana (svahilsky „pán“) Hitlerovi v řadách RAF. 

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Absolvuje krátký, nedostatečný výcvik. Při havárii pak utrpí vážná zranění hlavy. I tak se vrátí k 80. peruti a bojuje s německou leteckou přesilou v Řecku, Lybii, Syrii a Palestině. Následky zranění ho ale z bojů nakonec vyřadí. V roce 1941 se vrací – s pytlem vzácného tropického ovoce – do pobořeného Londýna. Bitva o Anglii ale byla vyhrána a britské bombardéry ničí v odvetě německé území. 

Čtěte také: Ostatní hry a četby na Dvojce

Autor:  Roald Dahl
Pořad: Četba na pokračování  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 22:00  |  Délka pořadu: cca 25 minut  
 

Dál připravujeme

Kdy vysíláme

K poslechu na jiných stanicích

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas