CHAT: Jsou mravenci škůdci nebo významní predátoři?

21. duben 2017

Co jsou mravenčí bufety? Jak dlouho účinná látka vydrží a jak funguje? Na otázky odpoví v pátek 21. dubna v 10:30 odborníci Ludmila Dušková a Jan Kopřiva.

Za opravdové škůdce se považuje mravenec obecný a domácí. Naopak mravenec lesní je chráněný a v lese i užitečný. Tak, pozor, tyto mravence nehubit! Bez přípravků se v boji proti mravencům neobejdete. Pak je dobré sáhnout po účinných přípravcích proti mravencům, jejichž účinné látky jsou pouze přírodního původu. Velmi vhodné je například používat přípravky na bázi pyrethrinů z květů kopretiny starčekolisté. Používá se jako posyp nebo postřik. Přípravek působí na mravence okamžitě. Sype se na místa, kde se nejvíce objevují, zejména v okolí domu, těsně u zdí nebo přímo do mraveniště. Přípravek se velmi dobře rozpouští ve vodě. Připraveným roztokem je dobré postříkat mravenčí stezky, ale také je vhodné jej nastříkat i do různých štěrbin a mezi dlaždice.

autor: Ludmila Dušková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.