Diabetes mellitus se nedá vyléčit, ale úspěšně léčit. Říká přední světový diabetolog George Grunberger

6. prosinec 2017

Důležité je o nemoci vědět, léčit se a hlavně zcela změnit životní styl. Nejlepším lékem je zatočit se svou obezitou a třeba nesedět celé dny u počítače.

„Nevím, jak tomu říkáte tady v Česku, ale celosvětově se o pandemii cukrovky už mluví jako o diabezitě. Je už jasné, že pandemie obezity plynule přešla do pandemie diabetu 2. typu,“ říká světově uznávaný lékař George Grunberger, ředitel Grunberger Diabetes Institute.


Kdo je George Grunberger?
Celosvětově uznávaný odborník na léčbu cukrovky. Od 17 let žije v USA a jako jediný Čech zastával funkci prezidenta Americké asociace klinických endokrinologů.

Může za to rychlý životní styl, jídla z fast foodů a sladké drinky. „Vaše geny se nezměnily. Změnilo se to, jak žijete. Dispozice k obezitě je jistě dána i geny. Ale pokud jen sedíte u počítače, jezdíte autem, nechodíte a nejíte nic kvalitního, příchod nemoci si urychlíte až světelnou rychlostí.“

Chce to pohyb

Podle velkých vědeckých studií ze Švédska, Finska, Číny, Indie nebo Ameriky se cukrovce 2. typu dá předejít. „Pokud měla žena diabetes v těhotenství, nebo máte nemoc v rodině, můžete jí předejít správnou a zdravou životosprávou. Zvýšit fyzickou aktivitu, snížit hmotnost. Léky při prevenci nejsou tak účinné jako obyčejný pohyb.“


Většina obézních lidí má hypertenzi, vyšší cholesterol, což jsou rizika, která je dovede právě k ateroskleróze. A nekontrolovaná cukrovka ten vývoj ještě urychlí.George Grunberger, ředitel Grunberger Diabetes Institute

Ti, co už nemocní jsou, mají až 70% riziko komplikací, např. vážnými kardiovaskulárními chorobami. „To číslo bude ještě větší,“ myslí si lékař. „Asi jsme obětí úspěchu, protože pacienti neumírají na akutní komplikace a infekce, víc lidí se dožívá vyššího věku. Zato většina diabetiků umírá na infarkty mozku, myokardu nebo na jiné nemoci, po kterých selhává srdce.“

Dva různé typy diabetu

Diabetes 1. typu je autoimunní. Vaše tělo vytváří protilátky proti části vlastního pankreatu (slinivky). Takových lidí je v běžné populaci kolem 5 %, dřív se takové cukrovce říkalo dětská. „Až 95 % nemocných má ale diabetes mellitus 2. typu. Taky se už běžně mluví o pandemii.“ Odhady mluví až o 300 milionech nemocných.

Na léčbu diabetes mellitus se už běžně používají inzulínové pumpy

Diabetes 2. typu se projevuje opět zvýšenou hladinou glukózy v krvi, ale příčiny jsou komplikovanější. Vaše tělo nevyrábí dost inzulinu, ale má i tzv. ionizon rezistenci: vaše orgány nejsou schopné na inzulín reagovat. „Cukrovka 1. typu nevyrábí inzulin a část pankreatu je zničena. U 2. typu inzulín sice vyrábí, ale málo.“

autoři: lup , Jiří Holoubek
Spustit audio