Life style17. května  2018 v 08:16  

Diabetická noha začíná nenápadně, ale může vás stát i život

Za vznikem syndromu diabetické nohy je často nevhodná obuv - Foto: Fotobanka Pixabay

Za vznikem syndromu diabetické nohy je často nevhodná obuvFoto: Fotobanka Pixabay

Paní Andrea se s cukrovkou léčí od svých čtyřiceti let. Nedokázala dodržovat dietu a její nemoc se zhoršovala. Pak se jí objevila zdánlivě neškodná rána na patě, kterou se snažila léčit hojivými krémy. Rána se ale nehojila a naopak začala zapáchat. Nakonec paní Andreu musela odvést záchranka, protože začala kolabovat. V nemocnici se jí snažili nohu zachránit, ale nakonec ji kvůli vysokému riziku otravy krve museli amputovat.

„Syndrom diabetické nohy začíná nenápadně, například otlakem z obuvi,“ potvrzuje Andreiny zkušenosti Milan Flekač, vedoucí lékař odborných ambulancí diabetologického centra Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. 

„Pokud pacient nedodržuje od začátku režimová, dietní a pohybová doporučení a ani farmakologická terapie není optimální, je riziko komplikací samozřejmě vyšší.“
diabetolog

Druhým faktorem, který přispívá k rozvinutí tohoto syndromu, je čas. „Zásadní je neodkládat návštěvu lékaře při jakémkoli podezření, protože hrozí riziko infekce, která se zvláště u osob s diabetem může velmi rychle zhoršovat až do stavu, kdy hrozí otrava krve.“ V takovou chvíli už nejde pouze o ohrožení postižené končetiny, ale o život pacienta. 

Mnoho pacientů o své nemoci vůbec neví 

„Diabetická noha je následek chronické komplikace onemocnění cukrovkou, takzvané diabetické neuropatie, a také se často kombinuje s nedokrevností tepen dolních končetin,“ vysvětluje Milan Flekač 

Na léčbu diabetes mellitus se už běžně používají inzulínové pumpy - Foto: flickr.com   ,  CC BY-NC 2.0,  VCU CNS

Na léčbu diabetes mellitus se už běžně používají inzulínové pumpyFoto: flickr.com , CC BY-NC 2.0, VCU CNS

Přidá-li se k těmto problémům ještě infekce, vzniká syndrom diabetické nohy. Vliv na rozvoj onemocnění má také to, jak dlouho pacient cukrovkou trpí, i to, jak je jeho nemoc kompenzována. 

Někteří pacienti ovšem podle slov Milana Flekače vůbec netuší, že cukrovkou trpí, a do ordinace je přivedou právě až druhotné komplikace jako je ucpávání tepen dolních končetin. 

Obuv jako prevence 

„Nejdůležitější je prevence, a to zejména u rizikových diabetiků, kteří trpí neuropatií,“ zdůrazňuje odborník. Jejím základem je každodenní prohlížení nohou a výběr vhodné zdravotní obuvi. 

Pro obuv diabetiků je typický dostatečný prostor v oblasti prstů, správná fixace boty na noze, nevysoký podpatek nebo hladká výstelka bez nevhodných vnitřních švů.  

Pořad: Poradna  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 10:05  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace