Jak se chovat na přijímacím pohovoru? Co na vás „uvidí“ psycholog?

4. září 2017

Nečekaná ztráta zaměstnání rozhodně nepatří mezi zkušenosti, které by člověk rád vyhledával. Na druhou stranu je docela zdravé, pokud nesedíte „na jednom fleku“ celý život. Psycholog vám taky poradí, co dělat na přijímacím pohovoru.

„Pokud někde pracujete 20 let, tak vás chtě nechtě vnímají jako inventář. A taky se k vám tak chovají,“ myslí si Michal Walter, psycholog a předseda České asociace psychologů práce a organizace. Podle něj je pak ideální čas na změnu, pokud si ovšem můžete vybírat.

Horší je, když dostanete „padáka“ nečekaně. To je obrovský nápor na psychiku. Ať tak nebo tak, čeká vás sestavení profesního životopisu a pak pohovor. Jak se na něm chovat? Hlavně se nebojte, s určitou mírou nervozity uchazeče se počítá.

Informujte se předem, netajte hypotéky

Na internetu najdete nejrůznější okruhy otázek, které personalisté rádi používají. „Ale jako psycholog bych doporučoval zdravé sebevědomí, hlavně pak znalost společnosti, kde se ucházíte o práci.“ Musíte vědět, co vyrábí, jak to nabízí, prostě měli byste být připraveni tak, aby bylo znát, že máte vážný zájem.

Možná vás překvapí rada, podle které není třeba tajit leasing, hypotéku, případně další menší půjčky. „Z vlastní zkušenosti vím, že vás to žene dopředu. I zaměstnavatel tak ví, že práci sháníte aktivně, a taky mu líp vyhovíte v jeho požadavcích. Ekonomická motivace k práci je tak velmi silná.“

podnikatelka, manažerka, byznysmenka, pracovní pohovor, dohoda, jednání, zaměstnankyně, nadřízený, podřízená (ilustrační foto)

Střídání zaměstnání?

Pokud ale patříte mezi „notorické hledače“ a měníte práci několikrát v roce, může na vás potenciální zaměstnavatel „koukat skrz prsty“. Hodně přemýšlet byste měli ve chvíli, kdy vám končí zkušební doba. „Když zjistíte, že to není to zlaté vejce, jaké jste čekali, je na místě odejít právě ve zkušební době. Klidně i bez udání důvodů.“

Ideální postavení na trhu práce pak máte, pokud je vaše profese žádaná nebo patříte mezi manažery a špičkové odborníky, o které se firmy perou (a taky se přeplácejí). „V tomto případě bych opravdu doporučil klidně firmy střídat. Pokud tedy pro vás mají nějakou novou výzvu.“

Co na to psycholog?

„Je to velmi pozitivní přístup aktivního hledání zaměstnání,“ komentuje Walter příběh posluchače. Prověřenou agenturu by vyzkoušel, spočítat byste si ale měli, jestli to nejsou vyhozené peníze. Hledejte určitě agenturu s pozitivními doporučeními. „Hlavně to nevzdávejte! Musíte mít kvalitní profesní životopis, který je třeba rozeslat na maximální počet nabídek. A pořád to zkoušet a zkoušet. Nakonec se to povede.“

autoři: lup , Tereza Stýblová
Spustit audio