Life style6. září  2017 v 10:00  

Je substituční hormonální léčba pro ženy bezpečná?

Je substituční léčba neustálené hormonální hladiny pro ženy bezpečná? - Foto: Fotobanka Pixabay

Je substituční léčba neustálené hormonální hladiny pro ženy bezpečná?Foto: Fotobanka Pixabay

Žena po přechodu je mnohem víc ohrožena rakovinou děložního čípku nebo prsu. Menopauza přináší i další problémy. Výhody a nevýhody substituční léčby shrnuje primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Mělník Radek Havlas.

„Po 50 roku přestávají fungovat vaječníky, které produkují ženské pohlavní hormony. S poklesem hladiny hormonů dochází během několika týdnů nebo měsíců i k dalším změnám,“ vysvětluje gynekolog Radek Havlas. V pořadu Poradna – Váš příběh se kvůli dotazu posluchačky dostalo i na otázku bezpečnosti substituční léčby. 

Váš příběh:

Po menopauze pozoruji na těle různé změny. Připadá mi jako by mi rychle zestárla kůže, která je teď šupinatá s odlišným pigmentem. Obvodní lékařka mě poslala na gynekologii, že by mi mohli dát nějaké léky na zmírnění dopadů menopauzy. Nemohla bych to nějak vyřešit sama? Nechce se mi kvůli takové maličkosti chodit k odborníkům. 

„Až taková maličkost to není,“ odpovídá Havlas. „Každopádně vám gynekolog může dát lékovou hormonální náhradu, tzv. substituční léčbu. Ale ne každá dáma ji může užívat, takže vás musí taky vyšetřit.“ Možnost je i zakoupení přípravků s fytoestrogeny v lékárně. Jde o látky podobné ženským hormonům získané z rostlin. 

Je substituční léčba bezpečná? 

Právě substituční léčbě se ale plno žen brání. „Docela ty obavy chápu, protože před pár lety vznikla panika po prohlášení amerického lékového úřadu o škodlivosti hormonální substituce.“ Vycházeli z několika studií, které se ale ukázaly nevěrohodné. 

„Zařadili do nich totiž pacientky, které kvůli jiným chorobám neměly substituční léčbu vůbec začínat.“ Kontraindikací je angina pectoris, stavy po infarktech a poruchy srážení krve. „Už dlouho víme, že všechny tělu dodané hormony mohou způsobit trombózu nebo embolii.“ 

Pořad: Poradna  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 10:05  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas