Life style25. září  2017 v 10:00  

Jste kariérista? A jaký typ? Pozitivní, nebo prázdný?

Kariérista totiž muže být pozitivní i negativní. Jaký jste vy? - Foto:  @kues1,  Freepik

Kariérista totiž muže být pozitivní i negativní. Jaký jste vy?Foto:  @kues1, Freepik

Kariéristu poznáte už při seznamování. Většinou vám to sám řekne. Záleží ale na tom, jaký typ to je.

„Jste kariérista, pokud vám jde o dobrý pracovní výsledek? Třeba špičkový vědec, který dělá kariéru? To přece není nic špatného,“ říká psycholožka Marta Boučková. Pro „diagnózu kariéristy“ je důležité to, jakým způsobem člověk kariéru dělá. 

Život s kariéristou? 

Pokud se člověk snaží prosadit za každou cenu a výhody z toho plynoucí využívá jen sám, pak se mluví o tzv. prázdné kariéře. „S takovým kariéristou se pak dá žít jen velmi špatně,“ upozorňuje psycholožka. Jeho partner/partnerka totiž pak s ním musí žít jeho kariéru. Anebo se taky stát kariéristou. 

Kariéristu byste měli poznát ještě v seznamovací fázi vztahu, kdy vám to řekne dokonce sám. „Na férovku“ vám to ale řekne i druhý typ, „pozitivní“ kariérista, který má svou práci rád a chce v ní i něco znamenat. Je ochotný brát ohled na okolí, ale svých 24 hodin chce věnovat hlavně práci. 

Váš příběh... Jsem kariéristka?

Podle mne kariéristka nejsem, tedy v tom pejorativním významu. Protože když řeknu kariéristka, tak je to vždycky špatně, ale zároveň nemůžu říct, že by mě kariéra nezajímala. Odmalička dělám divadlo a jsem strašně ráda, že jsem někam došla a udělala kariéru. Dělám, co mě baví a dokážu žít i mimo divadlo. Mám ale problém vycházet s typickými kariéristy. S dravci, kteří na to nejdou lidským způsobem. Obecně ale mám problém vycházet s nesympatickými kariéristy. 

Co na to psycholožka?  

„Většina těch, co dělají svou práci rádi, a něco jim to taky dává, tak jsou svým způsobem taky kariéristé,“ říká Marta Boučková. „Vždy ale musíte najít míru, kdy je kariérismus ještě lidský. Udělat kariéru v rámci svého spokojeného a harmonického života nejde individuálně. Potřebujete se naučit spolupracovat s dalšími.“ 

Pořad: Poradna  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 10:05  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas