„Kdy už tam budeme?“ Psycholog radí jedinou správnou odpověd

20. červen 2016

Dovolená je test partnerského soužití. Natož pak několikahodinová cesta autem. S dětmi. Psycholog Petr Šmolka vám poradí, jak dovolenou přežít bez hádek.

Miroslav Plzák tvrdil, že by partneři měli aspoň část dovolené trávit odděleně. „Nic proti tomu, pokud by se toho nechytali partneři (hlavně muži), které doma znají jen ze zažloutlých fotek,“ říká Petr Šmolka. Oddělená dovolená má podle něj smysl jen u párů, které zrovna překonávají ponorkovou nemoc.

Nástrahy cesty

To, jak dovolená dopadne, závisí na jejím naplnění. Destinace nebo počasí hraje mizivou roli. „Pokud je dovolená pro někoho období, kdy je čas si konečně vyříkát všechny křivdy, tak to bude utrpení. Tam totiž nemáte kam utéct,“ varuje Šmolka.

Nejhorší je, když hádku rozpoutá spolujezdec už cestou. „Řidič by asi nejraději požádal o euthanasii, kdyby mohl.“ Navíc, když má za sebou devět hodin jízdy a další čtyři před sebou, je to poměrně riskantní aktivita. „Lehce se může dostat do afektu a každá silnice mu bude najednou úzká.“


Kdy už tam budeme?
Co dělat, když se vás děti už 300 m od domu ptají: Kdy už tam budeme? „Rozumný řidič v tu chvíli zastaví a pronese něco v tom smyslu, že teď si to tady dořekneme a pak pojedeme dál.“

Existuje prevence?

Jako prevenci dovolenkových hádek psycholog doporučuje jezdit s přáteli, případně ve větší partě, kde se případné neshody lehce rozloží. Je taky dobré mít připravené nouzové aktivity. Jako třeba hru Člověče, nezlob se. Anebo uprostřed hádky v lese předstírat hledání hub.

„Třeba zahlédnout z velké vzdálenosti houbu a spěchat za ní. To vás vyviní, když od řešící manželky utečete na 20, 30 metrů,“ žertuje Petr Šmolka. Snažit se ale musí nakonec všichni…

Ostatní záznamy poraden najdete v Dopoledni s Dvojkou.

autoři: lup , Jiří Holoubek
Spustit audio